240 tys. użytkowników
680734 zdjęć, 903907 komentarzy
593 osoby online

Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia domu?


Ubezpieczenie domu najwygodniej obecnie kupić online. Co więcej, formalności będą wtedy ograniczone do minimum, a ubezpieczyciele często nie wymagają żadnych dodatkowych dokumentów oprócz poprawnie wypełnionego wniosku. Sprawdź, co jest potrzebne do ubezpieczenia domu, kto może zawrzeć umowę oraz kiedy będzie to konieczne.
Jakie są wymagania do ubezpieczenia domu i kiedy trzeba to zrobić?

Ubezpieczenie domu może kupić nie tylko właściciel, lecz także osoba trzecia. W takiej sytuacji obowiązek opłacenia polisy spoczywa jednak wyłącznie na ubezpieczającym (czyli osobie, która zawiera umowę), a ewentualne odszkodowanie zostanie wypłacone ubezpieczonemu (czyli osobie, która ma prawo do nieruchomości).


Żeby zawrzeć umowę ubezpieczenia domu trzeba natomiast:

  • mieć ukończone 18 lat; 
  • mieć pełną zdolność do czynności cywilno-prawnych;
  • nie znajdować się na liście osób objętych sankcjami finansowymi lub podejrzanych o terroryzm.

Ubezpieczenie domu nie jest obowiązkowe w świetle prawa, z wyjątkiem budynków, które wchodzą w skład gospodarstwa rolnego o powierzchni większej niż 1 ha. W praktyce będzie jednak konieczne, jeśli zakup nieruchomości lub jej budowa są finansowane z kredytu hipotecznego. 

Przy braku zabezpieczenia w postaci polisy z cesją na bank, kredytodawcy odmawiają bowiem kredytu lub proponują bardzo niekorzystne warunki. Można natomiast wybrać dowolne ubezpieczenie, które spełnia minimalne wymagania banku.


Co jest potrzebne do ubezpieczenia domu?

Obecnie przy zakupie ubezpieczenia nieruchomości online ubezpieczyciele często nie wymagają żadnych dodatkowych dokumentów oprócz poprawnie wypełnionego wniosku. Niekiedy nawet potwierdzenie tożsamości może być w 100% zdalne.

Jest tak choćby w przypadku ubezpieczenia domu z oferty PKO BP. Klienci banku wygodnie wypełnią wniosek w serwisie iPKO lub aplikacji IKO, a następnie zatwierdzą zakup kodem SMS lub kodem PIN do aplikacji.

Bez względu na wybór ubezpieczyciela, we wniosku należy podać dane osobowe i podstawowe informacje na temat nieruchomości oraz zadeklarować wartość mienia, które będzie przedmiotem ubezpieczenia. Firmy ubezpieczeniowe zwykle nie weryfikują tych szacunków aż do momentu, gdy wystąpi szkoda. Niekiedy jednak – szczególnie w przypadku dzieł sztuki lub przedmiotów kolekcjonerskich, które znajdują się w domu – proszą o dostarczenie wyceny rzeczoznawcy jeszcze przed zawarciem umowy.


W razie wątpliwości ubezpieczyciel może też poprosić o:

  • dodatkowe informacje na temat domu i ruchomości, które ubezpieczasz; 
  • potwierdzenie danych zawartych we wniosku (np. prawa ubezpieczonego do domu);
  • umożliwienie oględzin nieruchomości.


Ubezpieczenie domu w PKO BP – dlaczego warto?

Szybki i wygodny zakup polisy to tylko jedna z wielu zalet ubezpieczenia domu w PKO BP. Do wyboru masz zarówno płatność jednorazową, jak i rozłożoną na miesięczne raty. Co więcej, ofertę łatwo dostosujesz do swoich potrzeb. 

Oprócz ubezpieczenia domu w PKO BP od zdarzeń losowych w wariancie podstawowym lub All risk zyskujesz także Assistance dla domu 24/7, czyli pomoc w przypadku awarii. Możesz też rozszerzyć polisę o ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem, rabunku i dewastacji oraz dokupić dodatkowe ubezpieczenia (np. sprzętów elektronicznych, elementów szklanych czy OC w życiu prywatnym).

artykuł partnera
Gdy tworzymy system oświetleniowy w domu, przede wszystkim troszczymy się o dobór właściwych lamp, które spełnią konkretne funkcje, jako oświetlenie główne, zadaniowe lub dekoracyjne. Oprócz nich trzeba też zadbać o jeszcze jedną kwestię. Nawet najlepiej dobrana oprawa nie zapewni komfortu oświetleniowego, jeśli nie połączymy je (...)
więcej
artykuł partnera
Podnośniki to urządzenia powszechnie wykorzystywane w budownictwie, przemyśle, czy usługach. Jednak kwestia organizacji wypożyczenia maszyn u wielu osób budzi wątpliwości. Podpowiadamy, jak to zrobić, aby otrzymać do dyspozycji najlepszy sprzęt, na optymalnych, jak najlepszych warunkach.
więcej
artykuł partnera
Szukasz farby do zadań specjalnych, za pomocą której stworzysz powłokę odporną na zabrudzenia czy szorowanie? Postaw na farbę ceramiczną, która posiada właśnie takie cechy.
więcej
artykuł partnera
Trudno wyobrazić sobie eksperymentowanie z nowymi przepisami w kuchni bez odpowiednich garnków! Poświęcamy wiele tygodni na wybór lodówki czy kuchenki, zapominając, że w przygotowaniu potraw liczy się również nie tylko na czym ...
więcej
artykuł partnera
Kanapa to jeden z tych mebli, z których zdecydowanie najczęściej korzystamy. Nic dziwnego, że często wymaga porządnego czyszczenia. Najłatwiejsza opcja to wykupienie usługi prania tapicerki.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.