240 tys. użytkowników
681694 zdjęć, 903220 komentarzy
188 osób online

Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia domu?


Ubezpieczenie domu najwygodniej obecnie kupić online. Co więcej, formalności będą wtedy ograniczone do minimum, a ubezpieczyciele często nie wymagają żadnych dodatkowych dokumentów oprócz poprawnie wypełnionego wniosku. Sprawdź, co jest potrzebne do ubezpieczenia domu, kto może zawrzeć umowę oraz kiedy będzie to konieczne.




Jakie są wymagania do ubezpieczenia domu i kiedy trzeba to zrobić?

Ubezpieczenie domu może kupić nie tylko właściciel, lecz także osoba trzecia. W takiej sytuacji obowiązek opłacenia polisy spoczywa jednak wyłącznie na ubezpieczającym (czyli osobie, która zawiera umowę), a ewentualne odszkodowanie zostanie wypłacone ubezpieczonemu (czyli osobie, która ma prawo do nieruchomości).


Żeby zawrzeć umowę ubezpieczenia domu trzeba natomiast:

  • mieć ukończone 18 lat; 
  • mieć pełną zdolność do czynności cywilno-prawnych;
  • nie znajdować się na liście osób objętych sankcjami finansowymi lub podejrzanych o terroryzm.

Ubezpieczenie domu nie jest obowiązkowe w świetle prawa, z wyjątkiem budynków, które wchodzą w skład gospodarstwa rolnego o powierzchni większej niż 1 ha. W praktyce będzie jednak konieczne, jeśli zakup nieruchomości lub jej budowa są finansowane z kredytu hipotecznego. 

Przy braku zabezpieczenia w postaci polisy z cesją na bank, kredytodawcy odmawiają bowiem kredytu lub proponują bardzo niekorzystne warunki. Można natomiast wybrać dowolne ubezpieczenie, które spełnia minimalne wymagania banku.


Co jest potrzebne do ubezpieczenia domu?

Obecnie przy zakupie ubezpieczenia nieruchomości online ubezpieczyciele często nie wymagają żadnych dodatkowych dokumentów oprócz poprawnie wypełnionego wniosku. Niekiedy nawet potwierdzenie tożsamości może być w 100% zdalne.

Jest tak choćby w przypadku ubezpieczenia domu z oferty PKO BP. Klienci banku wygodnie wypełnią wniosek w serwisie iPKO lub aplikacji IKO, a następnie zatwierdzą zakup kodem SMS lub kodem PIN do aplikacji.

Bez względu na wybór ubezpieczyciela, we wniosku należy podać dane osobowe i podstawowe informacje na temat nieruchomości oraz zadeklarować wartość mienia, które będzie przedmiotem ubezpieczenia. Firmy ubezpieczeniowe zwykle nie weryfikują tych szacunków aż do momentu, gdy wystąpi szkoda. Niekiedy jednak – szczególnie w przypadku dzieł sztuki lub przedmiotów kolekcjonerskich, które znajdują się w domu – proszą o dostarczenie wyceny rzeczoznawcy jeszcze przed zawarciem umowy.


W razie wątpliwości ubezpieczyciel może też poprosić o:

  • dodatkowe informacje na temat domu i ruchomości, które ubezpieczasz; 
  • potwierdzenie danych zawartych we wniosku (np. prawa ubezpieczonego do domu);
  • umożliwienie oględzin nieruchomości.


Ubezpieczenie domu w PKO BP – dlaczego warto?

Szybki i wygodny zakup polisy to tylko jedna z wielu zalet ubezpieczenia domu w PKO BP. Do wyboru masz zarówno płatność jednorazową, jak i rozłożoną na miesięczne raty. Co więcej, ofertę łatwo dostosujesz do swoich potrzeb. 

Oprócz ubezpieczenia domu w PKO BP od zdarzeń losowych w wariancie podstawowym lub All risk zyskujesz także Assistance dla domu 24/7, czyli pomoc w przypadku awarii. Możesz też rozszerzyć polisę o ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem, rabunku i dewastacji oraz dokupić dodatkowe ubezpieczenia (np. sprzętów elektronicznych, elementów szklanych czy OC w życiu prywatnym).

artykuł partnera
Brak odpowiedniej izolacji termicznej bramy garażowej prowadzi do powstania mostków termicznych, przez które ucieka znaczna część ciepła z budynku. W pewnych sytuacjach warto, a nawet trzeba tego unikać. W jakich? Kiedy należy rozważyć ocieplenie bramy garażowej?
więcej
Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.