240 tys. użytkowników
680729 zdjęć, 903437 komentarzy
201 osób online

Jak wybrać idealne żarówki do domu?


Gdy tworzymy system oświetleniowy w domu, przede wszystkim troszczymy się o dobór właściwych lamp, które spełnią konkretne funkcje, jako oświetlenie główne, zadaniowe lub dekoracyjne. Oprócz nich trzeba też zadbać o jeszcze jedną kwestię. Nawet najlepiej dobrana oprawa nie zapewni komfortu oświetleniowego, jeśli nie połączymy jej z właściwym źródłem światła.
Czym się kierować, gdy dopasowujemy żarówki do domowego oświetlenia? Jakie produkty najlepiej wybrać, by stworzyć bezpieczne, wygodne warunki dla wszystkich domowników? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.


Gwint żarówki - najpopularniejsze rozwiązania

Gdy dobiera się żarówki do domowych lamp, należy zacząć od kwestii podstawowej, czyli wybrania właściwego gwintu. Na rynku pojawiają się różne rozwiązania. Najpopularniejsze są produkty z gwintem E27 (średnica 27 mm). Wykorzystuje się je w większości opraw oświetleniowych. Drugim chętnie stosowanym rodzajem są mniejsze żarówki z gwintem E14 (średnica 14 mm), które pojawiają się w produktach o mniejszej mocy.

Oprócz nich używa się źródeł światła o trzonkach reflektorowych (np. GU10) oraz wiele innych rozwiązań. Zatem, zanim wybierze się konkretny produkt, trzeba dokładnie sprawdzić, jaki gwint nadaje się do konkretnej lampy.


Jakie żarówki do domu wybrać?

Choć konwencjonalne żarówki zniknęły ze sklepowych półek, w sprzedaży można znaleźć mocno zróżnicowane źródła światła.

Do najpopularniejszych zaliczają się:

  • świetlówki,
  • halogeny,
  • LED.

Świetlówki co prawda nie są klasycznymi żarówkami, jednak chętnie stosuje się je w domowych źródłach światła jako skuteczny sposób na oświetlenie wnętrz. Wyróżniają się sporą żywotnością i zużywają mniej energii niż konwencjonalne źródła światła. Świetnie sprawdzają się w miejscach, gdzie oświetlenie jest stosowane w sposób ciągły (np. w korytarzach, na klatkach schodowych, na gankach etc.).

Halogeny są natomiast wariantem żarówek, w których zamiast próżni stosuje się halogen (gaz z grupy fluorowców), zwiększający temperaturę żarnika. Świecą one jaśniej niż dawne konwencjonalne produkty, wiernie oddają kolory oraz występują w rozmaitych wielkościach i kształtach, co ułatwia montaż w wielu domowych lampach.

Ostatnia grupa to produkty, w których zamiast żarnika pojawiają się diody elektroluminescencyjne. Wyróżniają się największą energooszczędnością, pozwalają uzyskać światło o niemal dowolnej temperaturze barwowej i kolorze. Można znaleźć ledy w oprawach z rozmaitymi gwintami, przez co da się je wykorzystać w niemal każdej lampie. Tego typu rozwiązania (wraz z kompatybilnymi oprawami) oferuje choćby sklep z żarówkami LightPlus.


Oświetlenie w domowych wnętrzach, czyli jak dobrać żarówki?

Moc żarówki dopasowuje się do funkcji pomieszczenia, jego wielkości i rozmieszczenia opraw oświetleniowych.

Jako oświetlenie główne wystarczy wybrać światło o natężeniu od 100 do 200 luksów. Mocniejsze światło powinny natomiast dawać lampy przeznaczone do wykonywania precyzyjnych czynności wzrokowych, np. lampka na biurku, doświetlenie blatów w kuchni. W ich przypadku wybiera się rozwiązania dające 500 (lub nawet więcej) luksów. Delikatniejsze światło może emitować oświetlenie boczne, uzupełniające i dekoracyjne.


Temperatura barwowa światła - różne rozwiązania do domowych przestrzeni

Innym ważnym parametrem źródeł światła do domu jest temperatura barwowa. W większości pomieszczeń stosuje się produkty dające światło neutralne, jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Sprawdza się ono w kuchniach, łazienkach, salonach, sypialniach (jako oświetlenie główne lub zadaniowe). Jeśli w danym miejscu potrzebne jest właściwe dobieranie kolorów (np. oświetlenie lustra łazienkowego, lampy przy toaletce w garderobie) należy dodatkowo postawić na produkty o wysokim współczynniku oddawania barw.

Temperatura barwowa światła wpływa też na ludzkie funkcjonowanie. W strefach przeznaczonych do wytężonej pracy niekiedy można pozwolić sobie na produkty oświetleniowe emitujące światło o chłodniejszej barwie, która wspomaga koncentrację i pozwala skupić się na wykonywanym zadaniu. Natomiast ciepło białe oświetlenie pomaga się odprężyć i uspokoić. Warto zatem wykorzystać je w miejscach do rekreacji i wieczornego wypoczynku przed snem.


Nowoczesne i efektowne oświetlenie domu

Dobrze dobrane źródła światła zapewniają komfort i wygodę korzystania z domowych wnętrz. Potrafią również wspomóc domowy budżet, obniżając wysokość rachunków. Warto zatem dobrze się zastanowić i wybrać odpowiednie rozwiązania, które wykorzystamy w każdej z domowych lamp.

artykuł partnera
Wiosną coraz więcej osób zaczyna poszukiwać systemów klimatyzacji do domu, by nie dać się zaskoczyć wybuchowi gorącego lata. Jak wybrać odpowiednie urządzenie i zapewnić sobie komfortowe warunki?
więcej
artykuł partnera
Z pewnością, każdy potrafi odróżnić zwykłą kosiarkę od kosy spalinowej. Średnica cięcia, wygoda użytkowania i przeznaczenie obydwu urządzeń mocno się od siebie różnią. Znacznie trudniejszym zadaniem jest wskazanie rozbieżności pomiędzy kosą, a podkaszarką. Przez wiele osób te dwa terminy są traktowane jako równorzędne, a zdarza (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.