Docieplanie poddasza - dlaczego należy to zrobić i jakie materiały wybrać?
Izolacja termiczna to bardzo ważny element w każdym domu i budynku innego przeznaczenia. Od niej zależy to, jak wiele ciepła zachowamy wewnątrz pomieszczeń, a docelowo - jak duży będzie nasz rachunek za ogrzewanie. Należy przy tym pamiętać również o poddaszu i dachu, ponieważ jest to duża powierzchnia, przez którą ciepło z łatwością może uciec. Dlaczego należy wykonać prace docieplające? Jak wygląda poprawne ocieplenie poddasza? Które produkty sprawdzą się najlepiej w warstwie izolacyjnej?
1. Docieplanie poddasza - dlaczego należy o nim pamiętać?
2. Ocieplenie poddasza - od czego zacząć
3. Największe zalety wełny mineralnej
4. Kiedy należy ocieplić poddasze?
5. O czym jeszcze pamiętać przy ocieplaniu poddasza?
Docieplanie poddasza - dlaczego należy o nim pamiętać?
Powodów, dla których zauważamy uciekanie ciepła z domu może być wiele. Często są to nieprawidłowości powstałe w trakcie budowy lub niewłaściwy sposób ocieplenia. Jeżeli mamy poddasze, istnieje duża szansa że to właśnie tam znajduje się przyczyna problemu. Zbyt cienki materiał, niewłaściwe ułożenie lub całkowity jego brak znacząco pogarszają zachowywanie ciepła wewnątrz budynku. Rozwiązaniem tego problemu jest dodatkowe docieplenie poddasza, które powinniśmy wykonać możliwie jak najszybciej. Jak docieplić poddasze najefektywniej?
Ocieplenie poddasza - od czego zacząć
Pierwszym krokiem zawsze powinno być określenie, czy prace w ogóle są niezbędne. Jeżeli ustalimy że tak, musimy zdecydować się na konkretny materiał docieplający, których na rynku jest kilka rodzajów. Jednym z popularniejszych wyborów dla domów prywatnych jest wełna mineralna którą możesz kupić tutaj https://www.maldrew.com.pl/kategorie/docieplenia/izolacje-termiczne/welna. Głównie z racji na wysoką efektywność. Do innych materiałów wspomagających uszczelnienie mostków termicznych zaliczana jest pianka poliuretanowa, czy też styropian. Co więcej, nowoczesne systemy ocieplania mieszkań pozwalają na bardzo mało inwazyjne przeprowadzenie podobnego ulepszenia, co oznacza że nie musimy dokonywać gruntownego remontu ani rozbiórki części konstrukcji poddasza.
Ostatnim etapem prac powinno być samo ocieplenie budynku. W zależności od wybranej metody może zająć to różną ilość czasu oraz wymagać narzędzi lub obecności profesjonalnej ekipy remontowej. Warto wcześniej upewnić się, że mamy wszystkie potrzebne rzeczy do przeprowadzenia modernizacji.
Największe zalety wełny mineralnej
Wełna mineralna jest bardzo wszechstronnym materiałem. Zapewnia nam nie tylko izolację termiczną, ale również akustyczną. Dodatkowo jest ognioodporna i paroprzepuszczalna, co oznacza że między jej włóknami nie gromadzą się cząsteczki wilgoci. Możemy wykorzystać ją na dwa sposoby: w formie tradycyjnych płatów lub granulek, które umieszcza się w konstrukcji dachu i ścian za pomocą specjalnego agregatu.
Do wyboru mamy dwa rodzaje wełny mineralnej. Wersja szklana wykonywana jest z piasku kwarcowego i szklanej tłuczki sklejonych żywicami fenolowo-formaldehydowymi. Cechuje ją przede wszystkim wysoka plastyczność. Druga opcja to wełna skalna, produkowana z bazaltu wytapianego w wysokiej temperaturze, co doprowadzi do jego rozwłókniania. Wełna skalna jest mniej elastyczna, za to dużo trwalsza. Dużą ogólną przewagą wełny nad styropianem jest fakt, że nie ulega ona pękaniu przy dociskaniu do nierównych powierzchni, w związku z czym zdecydowanie łatwiej jest z nią pracować.
Kiedy należy ocieplić poddasze?
Do ocieplania poddasza powinniśmy zabrać się najszybciej, jak to jest możliwe. Ze względu na charakter prac warto wykonać je w miesiącach ciepłych, tak aby nasz dom został zabezpieczony przed sezonem jesienno-zimowym. Przed wykonaniem prac powinniśmy również upewnić się, jakich materiałów użyto do wstępnego krycia dachu, ponieważ od tego zależy sam sposób ułożenia płatów wełny. Przy okazji ocieplenia poddasza możemy zdecydować się także na inne prace remontowe na poddaszu, jeżeli docelowo ma być to przestrzeń zagospodarowana do codziennego użytkowania.
O czym jeszcze pamiętać przy ocieplaniu poddasza?
Ocieplanie poddasz jest ważnym procesem i nie należy z niego rezygnować. Wybierając wełnę mineralną jako sposób ocieplenia powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie podczas pracy. Choć materiał ten nie pęka tak jak styropian, ma tendencję do wykruszania się. Drobinki i włókna wełny mineralnej są z kolei bardzo drażniące dla skóry, oczu oraz dróg oddechowych człowieka. Wynika to z faktu, że łatwo przyczepiają się do powierzchni, na przykład na odsłoniętym fragmencie ciała, a później trudno jest je usunąć. Z tego powodu przy pracy z tym materiałem należy stosować ubranie o długich rękawach i nogawkach, a także okulary ochronne, maseczkę i - w miarę możliwości - rękawiczki. W przypadku granulek wełny umieszczanych w ścianach metodą wdmuchiwania również warto zachować należyte środki ostrożności.
Ocieplenie dachu i poddasza to istotna kwestia, która ma wpływ na izolację cieplną i akustyczną domu, a także stanowi warstwę ognioodporną. Wybierając sposób ocieplenia nie musimy decydować się na pełnoprawny remont, ponieważ wiele nowoczesnych systemów umożliwia aplikację bez rozbierania konstrukcji budynku. Ocieplając wełną mineralną należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo podczas pracy, a także sposób ułożenia samego materiału.