240 tys. użytkowników
681694 zdjęć, 903220 komentarzy
111 osób online

Wymiana zamka w drzwiach – ekspert Elkar radzi


Zamek w drzwiach jest elementem, który zapobiega dostępowi niepowołanych osób do danego budynku czy pomieszczenia. Czasem jednak konieczna jest jego wymiana na inny egzemplarz. Jak ją przeprowadzić? Kiedy wystarczy usunąć starą wkładkę bębenkową, a kiedy trzeba wymienić cały zamek?






Kiedy wystarczy wymiana wkładki bębenkowej?


Wymiana wkładki bębenkowej to najłatwiejsze rozwiązanie w sytuacji, gdy chcesz udaremnić dostęp do pomieszczenia lub budynku osobom, które nie mają odpowiedniego klucza. Taka opcja sprawdzi się najlepiej w przypadku:
  • zgubienia klucza,
  • zacinania się lub blokowania starej wkładki,
  • wyprowadzki lokatorów,
  • zmiany właściciela mieszkania,
  • udostępnienia klucza nieodpowiedniej osobie.
Wymiana wkładki sprawia, że stare klucze nie pasują już do drzwi. Proces ten trwa zaledwie kilka minut i nie wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi.

Kiedy trzeba wymienić zamek w drzwiach?

W niektórych sytuacjach konieczna jest wymiana całego zamka. To dobry wybór w sytuacji, gdy poprzedni egzemplarz jest już stary i nie działa w odpowiedni sposób. Korzystanie z niesprawnego zamka w drzwiach zwiększa ryzyko włamania - takie konstrukcje znacznie łatwiej zniszczyć z użyciem nieskomplikowanych narzędzi. Współczesne produkty są coraz wytrzymalsze, a na rynku można wybierać spośród zamków o różnym stopniu odporności na działanie włamywaczy.
Nowy zamek sprawdzi się także wtedy, gdy doszło do włamania lub jego próby. Uszkodzony element nie będzie bowiem pełnił swojej funkcji tak dobrze jak nowy egzemplarz. Raz na jakiś czas warto wymienić zamek również w celach profilaktycznych.

Jak wymienić zamek w drzwiach – instrukcja

Wymiana zamków w drzwiach wejściowych i wewnętrznych nie jest trudna. To czynność, która może trwać zaledwie kilka minut. Aby wymienić stary zamek na nowy egzemplarz, warto kierować się poniższą instrukcją:

  1. Otwórz drzwi i wyjmij stary zamek. Aby to zrobić, użyj klucza płaskiego. Pozwoli on odkręcić śruby zewnętrzne z klamki i wkładki zamka. Następnie wyjmij wkładkę zamka i odkręć śruby, które trzymają obudowę na miejscu.
  2. Przygotuj otwory pod nowy zamek. Element ten powinien być dostarczony wraz z instrukcją montażu i szablonem do wywiercenia otworów. Przytrzymaj szablon w odpowiednim miejscu na drzwiach i oznacz miejsca, w których należy wywiercić otwory pod nowy zamek.
  3. Wiertłem o odpowiedniej średnicy wywierć otwory w drzwiach, zgodnie z oznaczeniami na szablonie.
  4. Zamontuj nowy zamek. Umieść go w otworze w drzwiach i przypnij go w miejscu, używając wkrętów i klucza płaskiego. Upewnij się, że zamek jest równo zamocowany, a wokół niego nie ma luzów.
  5. Zamocuj klamkę. Przymocuj ją do zewnętrznej strony drzwi, używając wkrętów i klucza płaskiego.
Nowy zamek w drzwiach wejściowych warto przetestować. Powinien on działać płynnie i nie powodować zacinania. Jeśli tak nie jest, może być to sygnał, że podczas montażu popełniłeś kilka błędów. Z tego powodu w trakcie wymiany zamka warto skorzystać z profesjonalnych elektronarzędzi jak na przykład wiertarko wkrętarki Bosch, dostępnych w sklepie Elkar. Takie akcesoria pozwalają wywiercić otwory w sposób precyzyjny, co gwarantuje sprawne działanie nowej konstrukcji.

Wymiana zamka w drzwiach – zrób to sam!

Wymianę zamka z powodzeniem można przeprowadzić samodzielnie. Wystarczy przestrzegać instrukcji dołączonej do produktu. Przy wymianie zamka przydadzą się też podstawowe narzędzia, znajdujące się w większości domów. To klucz płaski, młotek, wkrętarka i wiertła. Ważne są również odpowiednie śruby mocujące zamek, właściwie dobrane do parametrów nowego egzemplarza.
To, ile kosztuje wymiana zamka, zależy przede wszystkim od klasy wybranego produktu. Najdroższe są modele odporne na próby włamania, których pokonanie trwa co najmniej kilkadziesiąt minut. Zazwyczaj jednak wymiana zamka kosztuje nie więcej niż kilkadziesiąt złotych. Warto zdecydować się na ten krok w wymienionych sytuacjach, by zapewnić sobie odpowiednie bezpieczeństwo - zarówno jeśli chodzi o dom mieszkalny, jak i obiekt firmowy czy usługowy.
artykuł partnera
Brak odpowiedniej izolacji termicznej bramy garażowej prowadzi do powstania mostków termicznych, przez które ucieka znaczna część ciepła z budynku. W pewnych sytuacjach warto, a nawet trzeba tego unikać. W jakich? Kiedy należy rozważyć ocieplenie bramy garażowej?
więcej
Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.