240 tys. użytkowników
681398 zdjęć, 903236 komentarzy
312 osoby online

Wymiana zamka w drzwiach – ekspert Elkar radzi


Zamek w drzwiach jest elementem, który zapobiega dostępowi niepowołanych osób do danego budynku czy pomieszczenia. Czasem jednak konieczna jest jego wymiana na inny egzemplarz. Jak ją przeprowadzić? Kiedy wystarczy usunąć starą wkładkę bębenkową, a kiedy trzeba wymienić cały zamek?






Kiedy wystarczy wymiana wkładki bębenkowej?


Wymiana wkładki bębenkowej to najłatwiejsze rozwiązanie w sytuacji, gdy chcesz udaremnić dostęp do pomieszczenia lub budynku osobom, które nie mają odpowiedniego klucza. Taka opcja sprawdzi się najlepiej w przypadku:
  • zgubienia klucza,
  • zacinania się lub blokowania starej wkładki,
  • wyprowadzki lokatorów,
  • zmiany właściciela mieszkania,
  • udostępnienia klucza nieodpowiedniej osobie.
Wymiana wkładki sprawia, że stare klucze nie pasują już do drzwi. Proces ten trwa zaledwie kilka minut i nie wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi.

Kiedy trzeba wymienić zamek w drzwiach?

W niektórych sytuacjach konieczna jest wymiana całego zamka. To dobry wybór w sytuacji, gdy poprzedni egzemplarz jest już stary i nie działa w odpowiedni sposób. Korzystanie z niesprawnego zamka w drzwiach zwiększa ryzyko włamania - takie konstrukcje znacznie łatwiej zniszczyć z użyciem nieskomplikowanych narzędzi. Współczesne produkty są coraz wytrzymalsze, a na rynku można wybierać spośród zamków o różnym stopniu odporności na działanie włamywaczy.
Nowy zamek sprawdzi się także wtedy, gdy doszło do włamania lub jego próby. Uszkodzony element nie będzie bowiem pełnił swojej funkcji tak dobrze jak nowy egzemplarz. Raz na jakiś czas warto wymienić zamek również w celach profilaktycznych.

Jak wymienić zamek w drzwiach – instrukcja

Wymiana zamków w drzwiach wejściowych i wewnętrznych nie jest trudna. To czynność, która może trwać zaledwie kilka minut. Aby wymienić stary zamek na nowy egzemplarz, warto kierować się poniższą instrukcją:

  1. Otwórz drzwi i wyjmij stary zamek. Aby to zrobić, użyj klucza płaskiego. Pozwoli on odkręcić śruby zewnętrzne z klamki i wkładki zamka. Następnie wyjmij wkładkę zamka i odkręć śruby, które trzymają obudowę na miejscu.
  2. Przygotuj otwory pod nowy zamek. Element ten powinien być dostarczony wraz z instrukcją montażu i szablonem do wywiercenia otworów. Przytrzymaj szablon w odpowiednim miejscu na drzwiach i oznacz miejsca, w których należy wywiercić otwory pod nowy zamek.
  3. Wiertłem o odpowiedniej średnicy wywierć otwory w drzwiach, zgodnie z oznaczeniami na szablonie.
  4. Zamontuj nowy zamek. Umieść go w otworze w drzwiach i przypnij go w miejscu, używając wkrętów i klucza płaskiego. Upewnij się, że zamek jest równo zamocowany, a wokół niego nie ma luzów.
  5. Zamocuj klamkę. Przymocuj ją do zewnętrznej strony drzwi, używając wkrętów i klucza płaskiego.
Nowy zamek w drzwiach wejściowych warto przetestować. Powinien on działać płynnie i nie powodować zacinania. Jeśli tak nie jest, może być to sygnał, że podczas montażu popełniłeś kilka błędów. Z tego powodu w trakcie wymiany zamka warto skorzystać z profesjonalnych elektronarzędzi jak na przykład wiertarko wkrętarki Bosch, dostępnych w sklepie Elkar. Takie akcesoria pozwalają wywiercić otwory w sposób precyzyjny, co gwarantuje sprawne działanie nowej konstrukcji.

Wymiana zamka w drzwiach – zrób to sam!

Wymianę zamka z powodzeniem można przeprowadzić samodzielnie. Wystarczy przestrzegać instrukcji dołączonej do produktu. Przy wymianie zamka przydadzą się też podstawowe narzędzia, znajdujące się w większości domów. To klucz płaski, młotek, wkrętarka i wiertła. Ważne są również odpowiednie śruby mocujące zamek, właściwie dobrane do parametrów nowego egzemplarza.
To, ile kosztuje wymiana zamka, zależy przede wszystkim od klasy wybranego produktu. Najdroższe są modele odporne na próby włamania, których pokonanie trwa co najmniej kilkadziesiąt minut. Zazwyczaj jednak wymiana zamka kosztuje nie więcej niż kilkadziesiąt złotych. Warto zdecydować się na ten krok w wymienionych sytuacjach, by zapewnić sobie odpowiednie bezpieczeństwo - zarówno jeśli chodzi o dom mieszkalny, jak i obiekt firmowy czy usługowy.
artykuł partnera
Wkręty samowiercące mają powszechne zastosowanie w różnych branżach ze względu na ich właściwości. Są wygodne w użyciu i umożliwiają sprawne przeprowadzenie wielu prac. Szczególnym rodzajem tych elementów złącznych są wkręty do me (...)
więcej
artykuł partnera
W ostatnich latach zainteresowanie piecami na paliwa stałe, w tym węgiel i drewno, nieco zmalało, jednak wiele osób nadal decyduje się na ten sposób ogrzewania domu. Zakup używanego pieca na węgiel i drewno może być atrakcyjną opc (...)
więcej
artykuł partnera
Kuchnia to serce domu, w którym najczęściej przebywamy. Dlatego ważne jest, aby była ona nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim funkcjonalna i wygodna w codziennym użytkowaniu. Kluczem do stworzenia takiej przestrzeni są odpow (...)
więcej
artykuł partnera
Energooszczędność domu jest bardzo ważnym parametrem, który warto mieć na uwadze jeszcze na etapie planowania inwestycji. Dobór odpowiednich technologii może się przyczynić do zmniejszonego zużycia energii, a właściwa strategia po (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.