240 tys. użytkowników
680921 zdjęć, 903456 komentarzy
503 osoby online

Pompa ciepła a oszczędność energii


Badania Międzynarodowej Agencji Energetycznej MAE (IEA) pokazują, że sprzedaż pomp ciepła systematycznie rośnie. Ten stan będzie się utrzymywać, w związku z pogłębiającym się kryzysem energetycznym. Dzięki pompom ciepła można nie tylko zredukować emisję dwutlenku węgla, ale też zaoszczędzić energię.
Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Pompa ciepła musi być odpowiednio dobrana do domu, który ma ogrzewać. Tylko wtedy będzie w stanie działać efektywnie. Zużycie prądu przez pompę będzie zależeć od współczynnika efektywności cieplnej COP w danych warunkach. Im współczynnik będzie wyższy, tym zużycie prądu przez pompę będzie niższe.

Za pomocą współczynnika COP można łatwo określić, ile prądu będzie w stanie wygenerować pompa ciepła. Przykładowo: gdy COP wynosi 4, oznacza to, że pompa, która pobierze 1 kW prądu, wytworzy z niego 4 kW ciepła. Trzeba jednak pamiętać, że COP jest zmienny i zależy w dużej mierze od temperatury na zewnątrz – im jest zimniej, tym urządzenie będzie zużywać więcej prądu.

Hybrydowa pompa ciepła – rozwiązanie, które się opłaca

Hybrydowe pompy ciepła są uznawane za jedno z najwydajniejszych źródeł ogrzewania. Nic dziwnego – są w stanie wytworzyć do pięciu razy więcej ciepła niż zużywają energii elektrycznej. Dzięki temu, że kocioł gazowy jest uruchamiany jedynie w przypadku bardzo niskich temperatur, pompa jest w stanie skutecznie ogrzać pomieszczenie przy niskim wydatku energetycznym.

Hybrydowa pompa ciepła to sposób na efektywne zarządzanie energią. Urządzenie pobiera energię ze źródła, które w danym momencie jest najbardziej efektywne. Latem, najczęściej są to panele fotowoltaiczne. Jeśli ich wydajność drastycznie spadnie, pompa automatycznie przełączy się na kocioł gazowy. W te sposób można znacznie obniżyć koszty ogrzewania.

Pompy ciepła a oszczędności energii

Z raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej MAE (IEA) wynika, że w najbliższych latach, sprzedaż pomp ciepła osiągnie rekordowe wartości. Dlaczego? Globalny kryzys energetyczny staje się coraz poważniejszym problemem, dlatego rośnie popularność pomp ciepła. To działanie, które ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, ale też oszczędności energii i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Według raportu, większość budynków na świecie jest ogrzewana przy pomocy paliw kopalnych. Dzięki pompom ciepła, kraje mogą w łatwy sposób uniezależnić się od importu paliw kopalnych, a właściciele domów – zaoszczędzić pieniądze. W 2021 roku, sprzedaż pomp ciepła w krajach Unii Europejskiej wzrosła średnio o 35% i będzie dalej rosnąć, bo kryzys energetyczny nadal się pogłębia.

Artykuł sponsorowany

artykuł partnera
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak stworzyć wyjątkowe i funkcjonalne wnętrze salonu, które sprawi, że domownicy oraz goście będą czuć się komfortowo i zrelaksowani? W dzisiejszym artykule podpowiemy ci, na co zwracać uwagę podczas wyboru zestawów mebli do salonu ...
więcej
artykuł partnera
Prace budowlane usprawniają różnego typu sprzęty i narzędzia. Wiele z nich wymaga zasilania energią elektryczną. Dlatego też tak ważne jest zadbanie o podłączenie tak zwanego prądu budowlanego. Co to oznacza? I co się kryje pod taryfą prądu C11? Wszystkiego dowiesz się z lektury poniższego artykułu. Sprawdź!
więcej
artykuł partnera
Na budowie, w firmie, w warsztacie, na działce, ale i w domu. Wiertarki, bo o nich mowa, to jedne z najważniejszych elektronarzędzi. Ich rola jest wręcz nieoceniona zarówno, jeśli chodzi o prace amatorskie, jak i profesjonalne. Nie każdy musi być budowlańcem, aby spotkać się z potrzebą skorzystania z urządzenia. Wiertarka ma bow (...)
więcej
artykuł partnera
W dzisiejszych czasach grzejniki elektryczne łazienkowe to nie tylko urządzenia służące do ogrzewania pomieszczenia, ale również ważny element wystroju. To, dlatego coraz więcej producentów oferuje nowoczesne modele, które łączą w sobie funkcjonalność i estetykę. Jednym z takich producentów jest Warmtec, którego grzejniki łazien (...)
więcej
artykuł partnera
Z powodu dużej twardości gres obrabia się narzędziami diamentowymi. Do jego cięcia służą specjalistyczne tarcze diamentowe z pełnym obwodem.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.