240 tys. użytkowników
681360 zdjęć, 903566 komentarzy
191 osób online

Pompa ciepła a oszczędność energii


Badania Międzynarodowej Agencji Energetycznej MAE (IEA) pokazują, że sprzedaż pomp ciepła systematycznie rośnie. Ten stan będzie się utrzymywać, w związku z pogłębiającym się kryzysem energetycznym. Dzięki pompom ciepła można nie tylko zredukować emisję dwutlenku węgla, ale też zaoszczędzić energię.




Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Pompa ciepła musi być odpowiednio dobrana do domu, który ma ogrzewać. Tylko wtedy będzie w stanie działać efektywnie. Zużycie prądu przez pompę będzie zależeć od współczynnika efektywności cieplnej COP w danych warunkach. Im współczynnik będzie wyższy, tym zużycie prądu przez pompę będzie niższe.

Za pomocą współczynnika COP można łatwo określić, ile prądu będzie w stanie wygenerować pompa ciepła. Przykładowo: gdy COP wynosi 4, oznacza to, że pompa, która pobierze 1 kW prądu, wytworzy z niego 4 kW ciepła. Trzeba jednak pamiętać, że COP jest zmienny i zależy w dużej mierze od temperatury na zewnątrz – im jest zimniej, tym urządzenie będzie zużywać więcej prądu.

Hybrydowa pompa ciepła – rozwiązanie, które się opłaca

Hybrydowe pompy ciepła są uznawane za jedno z najwydajniejszych źródeł ogrzewania. Nic dziwnego – są w stanie wytworzyć do pięciu razy więcej ciepła niż zużywają energii elektrycznej. Dzięki temu, że kocioł gazowy jest uruchamiany jedynie w przypadku bardzo niskich temperatur, pompa jest w stanie skutecznie ogrzać pomieszczenie przy niskim wydatku energetycznym.

Hybrydowa pompa ciepła to sposób na efektywne zarządzanie energią. Urządzenie pobiera energię ze źródła, które w danym momencie jest najbardziej efektywne. Latem, najczęściej są to panele fotowoltaiczne. Jeśli ich wydajność drastycznie spadnie, pompa automatycznie przełączy się na kocioł gazowy. W te sposób można znacznie obniżyć koszty ogrzewania.

Pompy ciepła a oszczędności energii

Z raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej MAE (IEA) wynika, że w najbliższych latach, sprzedaż pomp ciepła osiągnie rekordowe wartości. Dlaczego? Globalny kryzys energetyczny staje się coraz poważniejszym problemem, dlatego rośnie popularność pomp ciepła. To działanie, które ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, ale też oszczędności energii i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Według raportu, większość budynków na świecie jest ogrzewana przy pomocy paliw kopalnych. Dzięki pompom ciepła, kraje mogą w łatwy sposób uniezależnić się od importu paliw kopalnych, a właściciele domów – zaoszczędzić pieniądze. W 2021 roku, sprzedaż pomp ciepła w krajach Unii Europejskiej wzrosła średnio o 35% i będzie dalej rosnąć, bo kryzys energetyczny nadal się pogłębia.

Artykuł sponsorowany

artykuł partnera
Współcześnie, kiedy koszty energii stale rosną, a świadomość ekologiczna jest coraz większa, właściwe ocieplenie budynków staje się kluczowym elementem ich konstrukcji. Zastosowanie wysokiej jakości materiałów izolacyjnych nie tyl (...)
więcej
artykuł partnera
Zmiany są integralną częścią naszego życia. Dotyczy to również aranżacji wnętrz mieszkań i domów, które nierzadko po upływie kilku lat tracą swój pierwotny wygląd. Najbardziej oczywistym wyjściem z takiej sytuacji jest przeprowadzenie gruntownego remontu
więcej
artykuł partnera
Ocieplanie domu to ważny proces, który może znacząco wpłynąć na komfort użytkowania, koszty ogrzewania oraz efektywność energetyczną budynku. Odpowiednia termoizolacja jest kluczem, by zapobiec niekontrolowanym spadkom temperatur wewnątrz.
więcej
artykuł partnera
Narożnik to jeden z tych mebli, którego nie powinno zabraknąć w gustownie urządzonym salonie. Poza tym, że doskonale się prezentuje, zaskakuje funkcjonalnością. Zajmuje niewiele miejsca i jednocześnie tworzy wygodną przestrzeń do (...)
więcej
artykuł partnera
Nowoczesne agregaty prądotwórcze potrafią szybko zyskać miano jednych z najważniejszych elementów wyposażenia – znajdujących się czy to w domu, czy w firmie. Zasilają kluczowe urządzenia lub nawet całe budynki w przypadku braku dostępu do aktywnej sieci elektrycznej. Co jednak istotne, przed dokonaniem zakupu warto dowiedzieć si (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.