240 tys. użytkowników
680538 zdjęć, 903396 komentarzy
578 osób online

Bezpieczeństwo i wygoda używania pilotów do bram: Praktyczne porady i wskazówki

Lubimy zwiększać poziom swojej codziennej wygody. Zmniejszać uciążliwość regularnie wykonywanych czynności oraz tym samym oszczędzać czas. Nie bez powodu na rynku znajdziemy coraz to ciekawsze rozwiązania techniczne, które zwiększają komfort, a przy tym także doskonale wpływają na bezpieczeństwo użytkowników. Należy do nich między innymi pilot do bramy sterowanej automatycznie i zasilanej prądem – znaczne ułatwienie względem bram otwieranych manualnie, które to spotyka się coraz rzadziej, a jeśli już – to raczej w miejscach o zabytkowym charakterze.


Pilot do bramy – wygoda czy bezpieczeństwo?

Do niedawna różnego typu bramy, w tym wjazdowe czy garażowe, otwierano manualnie poprzez rozwarcie skrzydła lub rozsunięcie bramy przesuwnej. Tak duża popularność tego rozwiązania wynikała przede wszystkim z prostoty instalacji, braku potrzeby doprowadzania prądu do miejsca zainstalowania siłowników, a także zminimalizowaniem liczby elementów, które mogą ulec przedwczesnej awarii.

Teraz jest inaczej – bramy automatyczne w nowym budownictwie w zasadzie całkowicie wyparły manualne i wynika to głównie z oszczędności czasu oraz, co bardzo ciekawe, bezawaryjności. Współczesne silniki oraz siłowniki są na tyle trwałe, że bez większego kłopotu są w stanie sprostać intensywnej, codziennej eksploatacji nawet przez kilkuset mieszkańców danego osiedla. W efekcie manualne bramy po prostu się nie opłacają. Bramy automatyczne można otwierać przede wszystkim pilotem – to właśnie ten mały niepozorny przedmiot odpowiada za ich popularność.

Piloty działają na wielu częstotliwościach w modulacji AM lub FM, mają systemy zmiennokodowe – co skutecznie zabezpiecza przed przechwyceniem kodu i wykorzystaniem go np. przez złodzieja. Do niedawna kod był stały, przez co mógł być sklonowany z łatwością nawet bez dostępu do samego pilota. System zmiennokodowy zmienia kod za każdym razem po otwarciu bramy na zupełnie nowy i zapisuje go na czas kolejnego użycia w pamięci urządzenia.

Częstotliwość nadawania – co to znaczy i co oznacza?

Częstotliwość nadawania, czyli tak naprawdę kontakt bezprzewodowy zachodzący pomiędzy sterownikiem bramy a pilotem, ma fundamentalne znaczenie w kwestii np. zasięgu. Popularne częstotliwości, np. 433 MHz, mogą generować sporą ilość „szumu”, gdyż większość urządzeń działa właśnie  na nich – z tego względu, aby odsiać niechciane sygnały, warto sięgnąć po model działający na paśmie 868 MHz. Często jednak nie ma się wyboru w przypadku niektórych bram – warto wówczas podjąć decyzję o zakupie innego sterownika, który przyjmuje mniej obciążone pasmo.

Piloty do bram – do niedawna nowinka technologiczna, obecnie standard

Jak użytkować pilot do bramy? To całkiem proste – wystarczy, oczywiście po zaprogramowaniu danego pilota, wcisnąć przycisk odpowiedzialny za wysłanie kodu do sterownika bramy, który powinien po ocenie jego zgodności z wbudowaną pamięcią, wysłać prąd do siłownika otwierającego skrzydło. Czasami systemy zawodzą, lecz w większości przypadków błąd popełnił użytkownik. Jak uniknąć kłopotliwych sytuacji i żmudnego oczekiwania przed bramą? Jest na to kilka sposobów.

  • Przeczytaj instrukcję sterownika – instrukcja to skarbiec wiedzy praktycznej dotyczącej jednego, konkretnego sterownika – warto przeczytać ją w całości, również szczególnie istotną tabelę najpopularniejszych problemów oraz ich rozwiązań. Z reguły to właśnie tam można znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego brama się nie otwiera lub otwiera się jedynie w połowie. Powody mogą być prozaiczne!
  • Otwieraj bramę z prawidłowej odległości – odległość ma podstawowy wpływ na drogę sygnału, który powinien dotrzeć do sterownika w niezmienionym stanie. Niestety wraz z każdym metrem spada jego moc i czytelność, a przekraczając konkretną, graniczną odległość, nie będziemy mieć możliwości wyzwolenia zadziałania siłownika. Warto podjechać do bramy tak blisko, jak to możliwe, i dopiero wtedy ją otworzyć.
  • Wymieniaj baterię – wysyłanie sygnału bezprzewodowo wymaga użycia niewielkiej ilości energii. Tę dostarcza mikroskopijna bateria, którą warto wymieniać cyklicznie na nową, tym bardziej że koszt jej zakupu nie powinien przekroczyć kilku złotych. Proces wymiany wymaga rozebrania pilota – można go zatem przekazać fachowcowi.
  • Reaguj na dziwne zachowanie – wszelkie nietypowe objawy ze strony pilota mogą świadczyć o jego uszkodzeniu lub o pierwszych symptomach awarii. Jeśli pilot działa w nieprawidłowy sposób, otwiera bramę samodzielnie lub otwiera ją tylko czasami, np. po kilku-kilkunastu naciśnięciach, to warto oddać go do naprawy. Często winowajcą okazuje się bateria, czasami jednak powodu należy szukać gdzie indziej – w elektronice samego pilota, która mogła ulec uszkodzeniu na skutek zawilgocenia czy upadku. 

Jakie są rodzaje pilotów do bramy?

Pod sformułowaniem „pilot do bramy” większość osób ma za pewnością wizerunek niewielkiego pilota, który można podłączać dowolnie do różnych kluczyków samochodowych i otwierając ją zdalnie bez wychodzenia z pojazdu. Mimo że to faktycznie najczęstszy przykład, to nie jest jedyny – na rynku znajdziemy również piloty naścienne, dopuszkowe czy w postaci klawiatury do wprowadzenia cyfrowego kodu otwierania. Wymagają jednak wyjścia z auta w celu uruchomienia siłownika elektrycznego lub hydraulicznego.

Różnice wynikają także z liczby bram możliwych do otwarcia. Na pilocie może znajdować się jeden przycisk – wówczas można nim otworzyć jedną bramę – jak i nawet cztery, dzięki którym można otworzyć łącznie cztery zupełnie oddzielne skrzydła. To doskonałe rozwiązanie na dużych osiedlach.

Tak czy inaczej – pilot do bramy to zawsze optymalne rozwiązanie, łączące wygodę z bezpieczeństwem.

artykuł partnera
Starannie dobrana siatka na kontener jest niezbędna, aby bezpiecznie przewozić gruz. Zmniejsza do minimum ryzyko przypadkowego wypadnięcia ładunku, co stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Bardzo ważne jest jednak to, żeby tego typu zabezpieczenie spełniało kilka wymagań. Jakich? Na które parametry trzeba zw (...)
więcej
artykuł partnera
Obszar wokół budynku przed elewacją frontową zazwyczaj wypełniają podjazd i chodnik prowadzący do głównego wejścia. Tylna część działki z reguły jest zagospodarowana na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
więcej
artykuł partnera
Dokładnie oczyszczony i odmalowany dach staje się wizytówką każdego obiektu. Uwagę przyciągają jego walory wizualne, ale to tylko jeden z atutów. Najważniejszą zaletą jest przedłużenie trwałości pokrycia dachowego. Jak jednak przeprowadzić czyszczenie? Czy samodzielne prace są możliwe do realizacji? Dowiedz się, jak wygląda myci (...)
więcej
artykuł partnera
Większość z nas nie może sobie pozwolić na dom. Najczęściej mieszkamy w mieszkaniach. Nie oznacza to jednak, że nie da się stworzyć w nim odpowiedniego klimatu. Aranżacje wnętrz nawet w mieszkaniach w blokach z wielkiej płyty potrafią zrobić naprawdę piorunujące wrażenie.
więcej
artykuł partnera
Pompy ciepła montowane są w coraz większej liczbie nie tylko budynków mieszkalnych, lecz również w siedzibach firm, budynkach wielorodzinnych, a nawet w fabrykach – oczywiście mowa tutaj o urządzeniach z większą mocą lub rozbudowanych systemach HVAC.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.