240 tys. użytkowników
681694 zdjęć, 903220 komentarzy
231 osób online

Strefa wypoczynkowa w salonie - 7 rzeczy, o których musisz pamiętać

Salon pełni nie tylko funkcję reprezentacyjną, ale także wypoczynkową. Powinien być nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim w pełni funkcjonalny, dlatego tak ważne jest wydzielenie stref w jego przestrzeni, szczególnie tej wypoczynkowej. Jak zaaranżować kącik relaksu w pokoju dziennym? Poznaj 7 rzeczy, o których musisz pamiętać.


Wygoda i ergonomia przede wszystkim!

Projektując przestrzeń wypoczynkową w salonie, skup się na jej ergonomii. Meble umieszczane w strefie relaksu powinny być wykonane z wysokiej jakości surowców, być miękkie i pozwalać na swobodne zmienianie pozycji z siedzącej na leżącą.

Wybierając fotele, kanapę lub narożnik z funkcją spania upewnij się, że mebel został zaprojektowany w poprawny sposób, umożliwiający zdrowy odpoczynek. Konstrukcja mebli wypoczynkowych powinna być nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale przede wszystkim zapewniać odpowiednie wsparcie dla pleców i kręgosłupa.

Odpowiednia ilość miejsca do relaksu

Niezwykle ważna jest nie tylko wygoda, ale także odpowiednia ilość miejsca do odpoczynku i siedzenia. Wybierz meble dostosowane wielkością do wydzielonej strefy salonu oraz liczby domowników. Poza główną kanapą lub narożnikiem, w tej przestrzeni przyda się także fotel! Zastanów się nad dodatkowymi pufami lub fotelami, które przydadzą się, kiedy w gościnę wpadnie więcej osób.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup całego kompletu wypoczynkowego, który ma o jedno lub dwa miejsca więcej aniżeli mieszkańców. W ten sposób nawet nagła, niespodziewana wizyta gości nie sprawi Ci dyskomfortu, a oni podziękują Ci za to, że nie siedzą na dywanie.


Pamiętaj o nastrojowym oświetleniu!

Odpowiednio dopasowane oświetlenie to klucz do stworzenia idealnej strefy wypoczynkowej. Zadbaj o to, aby w przestrzeni salonu poza głównym źródłem światła, znalazły się także mniejsze – punktowe światełka, lampy stołowe, podłogowe czy wiszące stworzą przytulną atmosferę, zwłaszcza wieczorami.

Zadbaj o to, aby kolor i natężenie światła pozwalały na swobodny relaks. Do strefy wypoczynkowej najlepiej sprawdzą się żarówki mleczne, o niskim natężeniu ciepłego światła. Chcesz, aby przestrzeń była jeszcze bardziej klimatyczna? Zapomnij o włączaniu głównego źródła światła!

Wydziel strefę wypoczynkową w prosty i szybki sposób.

Zastanawiasz się, jak wydzielić strefę wypoczynkową? Najlepiej jest zrobić to meblami! Doskonale sprawdzi się do tego szafka rtv lub inny mebel, który postawisz na granicy z częścią jadalnianą. Jeśli salon jest bardzo małych rozmiarów, wydziel przestrzeń w bardziej symboliczny sposób, np. umieszczając dywan tylko w strefie wypoczynkowej.

Dobrą praktyką stosowaną przez wielu dekoratorów wnętrz jest wydzielenie przestrzeni roślinami, parawanami albo stolikiem kawowym. Te niepozorne elementy wystroju pomogą Ci stworzyć niesamowity klimat.

Zadbaj o porządek i miejsce do przechowywania.

W strefie relaksu powinno znaleźć się także miejsce na przechowywanie niezbędnych przedmiotów. Zadbaj o to, aby umieścić w przestrzeni półki, szafki lub regały, które pomogą Ci utrzymać porządek i zebrać wszystkie bibeloty w konkretnym miejscu. Bałagan w tej strefie wpłynie na jakość samego wypoczynku - zorganizuj przestrzeń tak, aby każda rzecz miała swoje miejsce.

Udekoruj przestrzeń, by poczuć się w niej bardziej swojsko i swobodnie.

Ozdoby odgrywają także ważną rolę w przestrzeni relaksu. Postaraj się zadbać o wykończenie wystroju wnętrza akcesoriami bliskimi Twojemu sercu. Przepadasz za sztuką? Powieszenie obrazu w strefie wypoczynkowej sprawi, że poczujesz się w niej lepiej. Uwielbiasz rośliny? Ustaw doniczki na parapecie i kilku półkach, a z pewnością odczujesz zbawienny wpływ ich działania na Twoją psychikę i relaks.

Temperatura też ma znaczenie!

Próbowałeś kiedyś przeżyć w 30 stopniach bez klimatyzacji? Jeśli tak to doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważna jest odpowiednia wentylacja i utrzymywanie dogodnej temperatury w pomieszczeniu. Nie da się odpoczywać w zamkniętym pomieszczeniu, w którym jest duszno lub zimno. Zadbaj o to, aby strefa wypoczynkowa miała dostęp do wentylacji i klimatyzacji latem, a gdy temperatura za oknem spadnie – do ogrzewania i ciepłych, pluszowych koców.


Artykuł sponsorowany.

artykuł partnera
Brak odpowiedniej izolacji termicznej bramy garażowej prowadzi do powstania mostków termicznych, przez które ucieka znaczna część ciepła z budynku. W pewnych sytuacjach warto, a nawet trzeba tego unikać. W jakich? Kiedy należy rozważyć ocieplenie bramy garażowej?
więcej
Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.