Budowa domu – system gospodarczy czy firma budowlana?
Budowa domu to wielkie marzenie wielu osób. Wymaga jednak dobrego przygotowania
i starannie opracowanego planu. Bardzo ważny jest wybór metody postawienia obiektu. Budowa systemem gospodarczym, z profesjonalną firmą budowlaną albo z koordynatorem prac – który sposób jest najlepszy? W artykule znajdziesz zalety i wady każdego
z rozwiązań.
Wybór metody postawienia domu zależy od kilku czynników. Należą do nich przede wszystkim ilość czasu, który można poświęcić na pilnowanie kolejnych etapów budowy, a także możliwości finansowe rodziny.
Budowa domu systemem gospodarczym
Budowa systemem gospodarczym polega na angażowaniu przez inwestora ekip budowlanych do wykonywania kolejnych etapów prac. Wiele czynności (np. wykopanie fundamentów albo położenie tynków) inwestor wykonuje zresztą samodzielnie. Metoda ta jest najtańsza spośród wszystkich wymienionych sposobów, wymaga jednak sporej wiedzy, doświadczenia, a także dużej ilości wolnego czasu niezbędnego do pilnowania pracowników, poszukiwania i zatrudniania kolejnych ekip czy też zakupu oraz przywożenia materiałów budowlanych. Należy mieć to na uwadze, aby uniknąć błędów związanych z budową. To niełatwy, często długotrwały proces, do którego należy się odpowiednio przygotować.
Wybierając tę metodę, nie powinno się też patrzyć tylko na kwestie finansowe. Zakup najtańszych materiałów albo wynajęcie niedrogich pracowników często mści się na inwestorze, powodując kosztowne i poważne problemy z nieruchomością w przyszłości.
Budowa domu przez profesjonalną firmę
Znacznie bezpieczniejszą, ale i droższą metodą postawienia domu jest skorzystanie z usług profesjonalnej ekipy. Firmy budowlane oferują wykonanie usługi pod klucz (czyli z wykończeniem) albo do stanu deweloperskiego, czyli ze wszystkimi niezbędnymi instalacjami. Rozwiązanie to jest polecane osobom zainteresowanym szybką budową i możliwością zamieszkania w obiekcie, bez konieczności zajmowania się kolejnymi etapami prac.
Inwestor podpisuje umowę z firmą budowlaną na wykonanie wskazanych prac, uiszcza opłatę i otrzymuje gotowy obiekt we wskazanym terminie. To bardzo komfortowa sytuacja dla inwestora. Sposób ten wymaga jednak szybkiego finansowania, a także, jak już wskazano wyżej, konieczności poniesienia większych kosztów, niż w przypadku sposobu gospodarczego.
Budowa domu pod okiem firmy budowlanej
Trzecim sposobem jest samodzielna realizacja budowy domu, ale pod okiem wyspecjalizowanej w tym zakresie ekipy. Firma zobowiązuje się do przeprowadzenia inwestora przez cały proces wykonania projektu. Specjaliści mogą pełnić funkcję koordynatora lub realizować jeszcze inne, dodatkowe zadania, w zależności od indywidualnych wymagań klienta. Zazwyczaj realizacja usługi wygląda w ten sposób, że niektóre działania w całości wykonuje albo organizuje ich wykonanie dana firma, natomiast część zadań leży po stronie inwestora, ale roboty te są koordynowane przez ową firmę. Cały proces jest dostosowany do czasowych i finansowych możliwości inwestora, często więc trwa znacznie dłużej, niż kompleksowa budowa domu przez profesjonalną ekipę.
Artykuł powstał we współpracy z Partnerem.