240 tys. użytkowników
681402 zdjęć, 903236 komentarzy
166 osób online

Czym jest powietrzna pompa ciepła oraz jakie są jej zalety?


Powietrzna pompa ciepła może być wykorzystana do ogrzewania, do chłodzenia budynku, a także do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Nawet przy ujemnych temperaturach, powietrze zawiera ciepło, które można odebrać dzięki pompie ciepła powietrze/woda, a następnie wykorzystać je do ogrzewania. Jakie są zalety użycia powietrznej pompy ciepła?




Jak działa powietrzna pompa ciepła?


Energia z powietrza jest pobierana poprzez parownik i przekazywana do czynnika chłodniczego, który ma bardzo niską temperaturę wrzenia. Następnie czynnik roboczy zostaje przekierowany do sprężarki, gdzie jego temperatura podnosi się. Gorący czynnik transportowany trafia do skraplacza gdzie oddaje ciepło, które trafia dalej do instalacji grzewczej.


Czym jest powietrzna pompa ciepła? 

Powietrzna pompa ciepła to najtańsze źródło ogrzewania domu. Jako źródło ciepła urządzenie wykorzystuje powietrze zewnętrzne. Produkcja ciepła jest możliwa nawet, gdy temperatura na zewnątrz budynku spada do -25 stopni Celsjusza, dzięki czemu mamy pewność, że urządzenie będzie wydajne nawet w mroźną zimę. 

Powietrzna pompa ciepła umożliwia znaczne obniżenie kosztów za energię wykorzystywaną do ogrzewania domu i podgrzewania wody. Jedynie w niewielkim stopniu wymaga ona dodatkowego zasilania energią elektryczną, jednak i te koszty można ograniczyć inwestując w darmowy prąd z instalacji fotowoltaicznej. 


Zalety powietrznej pompy ciepła

Ekonomia powietrznych pomp ciepła oraz dodatkowe formy wsparcia, np. w postaci dotacji sprawiają, że są one godną uwagi alternatywą dla tradycyjnych urządzeń grzewczych. 

Powietrzne pompy ciepła stanowią znakomitą alternatywę dla pomp gruntowych, zwłaszcza gdy działka jest mała i nie ma żadnej możliwości wykonania wymiennika gruntowego. Co więcej, koszty inwestycyjne nie są tak wysokie jak w przypadku tych wykorzystujących ciepło gruntu.

Oprócz efektywności, ogromne znaczenie ma również aspekt trwałości inwestycji, żywotność pompy ciepła szacuje się na ponad 25 lat. Powietrzna pompa ciepła jest urządzeniem multifunkcyjnym - grzeje, chłodzi oraz przygotowuje ciepłą wodę użytkową. Do jej działania nie potrzebny jest też proces spalania, a więc nie produkowane są żadne zanieczyszczenia. 

Powietrzne pompy ciepła sprawdzają się równie zarówno w nowych, jak i modernizowanych domach. Dobrze współpracują z różnego rodzajami instalacjami grzewczymi, od tradycyjnych grzejników po instalację podłogową. 


Wybór powietrznej pompy ciepła

Wybierając powietrzną pompę ciepła należy zwrócić uwagę na moc grzewczą, a także sprawność urządzenia. O wydajności mówi współczynniki COP, im wyższy współczynnik tym lepiej, bowiem mniej zużywamy prądu do ogrzewania. Dla przykładu COP = 4 oznacza, że pompa ciepła do oddania mocy grzewczej 4 kW potrzebuje 1 kW energii elektrycznej. Warto jednak wiedzieć, że COP wyznaczany jest laboratoryjnie w ściśle określonych warunkach. Jest więc on wartością zmienną zależną od warunków pracy czy rodzaju instalacji grzewczej. Decydując się na zakup urządzenia warto zwrócić uwagę na producenta. Najlepiej jeśli będzie to firma zajmująca się stricte pompami ciepła z wieloletnim doświadczeniem. 

Pompę ciepła wybierać należy do własnych potrzeb i możliwości instalacji grzewczej. Aby pompa ciepła przynosiła oczekiwane rezultaty musi być odpowiednio dopasowana do specyfiki budynku, tzn. metrażu czy ocieplenia. 


Artykuł powstał we współpracy z Partnerem.

artykuł partnera
W Paneltech od kilkudziestu lat zajmujemy się opracowaniem nowych rozwiązań w zakresie materiałów budowlanych ...
więcej
artykuł partnera
Czym są wsporniki tarasowe? Wsporniki tarasowe to montowane pod płytami tarasowymi i deskami kompozytowymi elementy konstrukcyjne umożliwiające prawidłową wentylację, odprowadzanie wody i wyrównanie powierzchni tarasu.
więcej
artykuł partnera
Druk ścienny to nowatorska technologia, która szybko zyskuje popularność wśród entuzjastów aranżacji wnętrz oraz projektantów. Dzięki niej możliwe jest nanoszenie różnorodnych grafik bezpośrednio na ściany, co daje nieograniczone możliwości personalizacji przestrzeni.
więcej
artykuł partnera
Wkręty samowiercące mają powszechne zastosowanie w różnych branżach ze względu na ich właściwości. Są wygodne w użyciu i umożliwiają sprawne przeprowadzenie wielu prac. Szczególnym rodzajem tych elementów złącznych są wkręty do metalu.
więcej
artykuł partnera
W ostatnich latach zainteresowanie piecami na paliwa stałe, w tym węgiel i drewno, nieco zmalało, jednak wiele osób nadal decyduje się na ten sposób ogrzewania domu. Zakup używanego pieca na węgiel i drewno może być atrakcyjną opcją, szczególnie dla tych, którzy chcą ob (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.