240 tys. użytkowników
681694 zdjęć, 903220 komentarzy
297 osób online

Czym jest powietrzna pompa ciepła oraz jakie są jej zalety?


Powietrzna pompa ciepła może być wykorzystana do ogrzewania, do chłodzenia budynku, a także do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Nawet przy ujemnych temperaturach, powietrze zawiera ciepło, które można odebrać dzięki pompie ciepła powietrze/woda, a następnie wykorzystać je do ogrzewania. Jakie są zalety użycia powietrznej pompy ciepła?




Jak działa powietrzna pompa ciepła?


Energia z powietrza jest pobierana poprzez parownik i przekazywana do czynnika chłodniczego, który ma bardzo niską temperaturę wrzenia. Następnie czynnik roboczy zostaje przekierowany do sprężarki, gdzie jego temperatura podnosi się. Gorący czynnik transportowany trafia do skraplacza gdzie oddaje ciepło, które trafia dalej do instalacji grzewczej.


Czym jest powietrzna pompa ciepła? 

Powietrzna pompa ciepła to najtańsze źródło ogrzewania domu. Jako źródło ciepła urządzenie wykorzystuje powietrze zewnętrzne. Produkcja ciepła jest możliwa nawet, gdy temperatura na zewnątrz budynku spada do -25 stopni Celsjusza, dzięki czemu mamy pewność, że urządzenie będzie wydajne nawet w mroźną zimę. 

Powietrzna pompa ciepła umożliwia znaczne obniżenie kosztów za energię wykorzystywaną do ogrzewania domu i podgrzewania wody. Jedynie w niewielkim stopniu wymaga ona dodatkowego zasilania energią elektryczną, jednak i te koszty można ograniczyć inwestując w darmowy prąd z instalacji fotowoltaicznej. 


Zalety powietrznej pompy ciepła

Ekonomia powietrznych pomp ciepła oraz dodatkowe formy wsparcia, np. w postaci dotacji sprawiają, że są one godną uwagi alternatywą dla tradycyjnych urządzeń grzewczych. 

Powietrzne pompy ciepła stanowią znakomitą alternatywę dla pomp gruntowych, zwłaszcza gdy działka jest mała i nie ma żadnej możliwości wykonania wymiennika gruntowego. Co więcej, koszty inwestycyjne nie są tak wysokie jak w przypadku tych wykorzystujących ciepło gruntu.

Oprócz efektywności, ogromne znaczenie ma również aspekt trwałości inwestycji, żywotność pompy ciepła szacuje się na ponad 25 lat. Powietrzna pompa ciepła jest urządzeniem multifunkcyjnym - grzeje, chłodzi oraz przygotowuje ciepłą wodę użytkową. Do jej działania nie potrzebny jest też proces spalania, a więc nie produkowane są żadne zanieczyszczenia. 

Powietrzne pompy ciepła sprawdzają się równie zarówno w nowych, jak i modernizowanych domach. Dobrze współpracują z różnego rodzajami instalacjami grzewczymi, od tradycyjnych grzejników po instalację podłogową. 


Wybór powietrznej pompy ciepła

Wybierając powietrzną pompę ciepła należy zwrócić uwagę na moc grzewczą, a także sprawność urządzenia. O wydajności mówi współczynniki COP, im wyższy współczynnik tym lepiej, bowiem mniej zużywamy prądu do ogrzewania. Dla przykładu COP = 4 oznacza, że pompa ciepła do oddania mocy grzewczej 4 kW potrzebuje 1 kW energii elektrycznej. Warto jednak wiedzieć, że COP wyznaczany jest laboratoryjnie w ściśle określonych warunkach. Jest więc on wartością zmienną zależną od warunków pracy czy rodzaju instalacji grzewczej. Decydując się na zakup urządzenia warto zwrócić uwagę na producenta. Najlepiej jeśli będzie to firma zajmująca się stricte pompami ciepła z wieloletnim doświadczeniem. 

Pompę ciepła wybierać należy do własnych potrzeb i możliwości instalacji grzewczej. Aby pompa ciepła przynosiła oczekiwane rezultaty musi być odpowiednio dopasowana do specyfiki budynku, tzn. metrażu czy ocieplenia. 


Artykuł powstał we współpracy z Partnerem.

artykuł partnera
Brak odpowiedniej izolacji termicznej bramy garażowej prowadzi do powstania mostków termicznych, przez które ucieka znaczna część ciepła z budynku. W pewnych sytuacjach warto, a nawet trzeba tego unikać. W jakich? Kiedy należy rozważyć ocieplenie bramy garażowej?
więcej
Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.