240 tys. użytkowników
681120 zdjęć, 903609 komentarzy
223 osoby online

Przyłącze gazowe – co musisz o nim wiedzieć


Wykorzystanie gazu ziemnego do ogrzewania domu to bardzo popularne rozwiązanie, które ma wiele zalet. Co jednak jasne, aby korzystać z tego paliwa, działka musi być podłączona do sieci przesyłowej. Kto i jak może wykonać dla nas przyłącze gazowe? W tym artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania!




Przyłącze gazowe do domu – czy warto?

Pisząc o podłączeniu działki do gazu, zawsze warto podkreślić, że krok ten, to nie tylko pójście za obecnie panującymi trendami. To także po prostu postawienie na źródło ciepła dające użytkownikowi liczne korzyści. Jakie?

Zalet błękitnego paliwa jest bardzo wiele, dlatego też z reguły koncentrujemy się na tych najważniejszych. To przede wszystkim bardzo czyste i ekologiczne paliwo – i to pod kilkoma względami. Podczas jego spalania nie powstają pyły, które w znacznym stopniu odpowiadają za powstawanie smogu, czy też tak szkodliwe substancje, jak rakotwórcze benzopireny. W porównaniu z węglem czy drewnem warto też podkreślić, że korzystanie z gazu ziemnego nie prowadzi do zabrudzenia pomieszczeń, dzięki czemu piec nie musi być montowany w piwnicy czy oddzielnej kotłowni. Kolejną bardzo ważną zaletą gazu jest też jego bezobsługowość. W tym przypadku musimy tylko zadbać o regularne przeglądy instalacji, ustawić wymaganą temperaturę w dzień i w nocy, ewentualnie zmieniać ją w razie potrzeby. Nie musimy więc martwić się o rozpalanie, dokładanie opału, jego zapas czy czas pracy kotła. Do zalet ogrzewania gazowego zaliczyć też trzeba jego rozsądny koszt – szczególnie jeśli zwróci się uwagę na dwie kwestie. Przede wszystkim cenniki dostawców gazu dla domu muszą być zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki, w związku z czym nie trzeba się martwić nieuzasadnionymi, gwałtownymi podwyżkami. Druga ważna kwestia to fakt, że gaz ma kilka zastosowań w domu – ogrzewanie, podgrzewanie wody oraz gotowanie. Użycie go do tych zadań jest z kolei dużo tańsze, niż np. w przypadku innych bezobsługowych źródeł ciepła – mówi specjalista z firmy EWE.


Co trzeba wiedzieć o przyłączu gazowym do budynku?

Z całą pewnością można więc powiedzieć, że postawienie na błękitne paliwo to po prostu rozsądny krok. Aby jednak z niego korzystać, niezbędne jest posiadanie lub wybudowanie przyłącza gazowego. Co trzeba o nim wiedzieć?


Co to jest przyłącze gazowe?

Wbrew pozorom samo przyłącze gazowe to dość prosta konstrukcja. Składa się na nie rura o odpowiedniej długości, którą płynie gaz z sieci do skrzynki na działce. W niej też znajdują się zawory i licznik zużycia, a całość często jest też określana instalacją gazową zewnętrzną. Co przy tym jednak bardzo ważne, aby korzystać z błękitnego paliwa w domu, koniecznie trzeba też wykonać odpowiednią instalację wewnętrzną, na którą składa się armatura montowana wewnątrz oraz sam kocioł.


Kto wykonuje przyłącze gazowe?

Ważną wiadomością dla osób chcących korzystać z gazu jest na pewno fakt, że nie muszą się oni martwić o samo wykonanie przyłącza gazowego. Zadanie to wykonuje lokalny Operator Sieci Dystrybucyjnej (OSD). On też bierze na siebie obowiązki związane z koniecznością stworzenia projektu oraz uzyskania odpowiednich pozwoleń. Zadaniem inwestora jest z kolei wykonanie instalacji wewnętrznej w budynku.


Gdzie złożyć wniosek o przyłącze gazowe?

Jak już wspomnieliśmy, budową przyłącza gazowego zajmuje się lokalny OSD. Do niego też powinniśmy się zgłosić z wnioskiem o podłączenie do sieci. Pierwszym krokiem w tym przypadku jest zawsze wydanie opinii na temat samej możliwości wykonania przyłącza. W niektórych sytuacjach nie ma niestety takiej opcji, ewentualnie z racji dużych odległości inwestycja może okazać się nieopłacalna. Jeśli jednak nie występują żadne problemy, to drugim krokiem jest podpisanie umowy z OSD na wykonanie przyłącza. Na jej podstawie podmiot ten wykona samą instalację.


Przyłącze gazowe – jaka cena?

Dla wielu osób kluczową kwestią jest wysokość kosztów za przyłączenie domu do gazu. Na szczęście jednak nie są one specjalnie wysokie – szczególnie jeśli porówna się je do budowy czy generalnego remontu domu. Oczywiście dokładna cena uzależniona jest od danego OSD. W przypadku wspomnianego EWE wynosi ona nieco ponad 2200 złotych za wykonanie przyłącza o długości do 15 metrów i około 100 złotych za każdy dodatkowy metr rury.

Na pewno ogrzewanie domu gazem ziemnym jest bardzo wygodne, czyste i ekologiczne. Dlatego też warto stawiać na to paliwo zarówno w przypadku nowobudowanych obiektów, jak i remontów już istniejących. Jeśli nie mamy jeszcze przyłącza gazowego, to nie powinno stanowić żadnego problemu. Wystarczy, że nasza nieruchomość leży w obrębie sieci gazowej. Koszt przyłącza nie jest wysoki, a jego wykonaniem zajmuje się operator sieci – co jest gwarancją bezpieczeństwa i jakości.


Artykuł powstał we współpracy z partnerem.

artykuł partnera
Bateria do umywalki powinna być niezawodna i służyć przez wiele lat. Używana wiele razy w ciągu dnia, oprócz nowoczesnego designu, wpasowującego się idealnie w zamysł jednakowych dodatków w łazience, musi być także praktyczna. Jak wybrać baterię do umywalki nablatowej? Oto elementy, na które warto zwrócić uwagę!
więcej
artykuł partnera
Wybór odpowiedniego rodzaju rolet zewnętrznych to ważna kwestia, która wpływa na komfort i estetykę. Dylemat może dotyczyć rolet zewnętrznych elewacyjnych i podtynkowych. Na pewno zastanawiasz się, które z nich wybrać, jeśli właśnie budujesz lub modernizujesz swój dom
więcej
artykuł partnera
Systemy przesuwne cieszą się rosnącą popularnością, zwłaszcza we współczesnym, nowoczesnym budownictwie. Drzwi przesuwne są dostępne w różnych opcjach i wariantach otwierania, dlatego można je dopasować do specyfiki nawet najbardziej wymagającego wnętrza. Jak to zrobić? Co sprawdzi się w Twoim domu?
więcej
artykuł partnera
Proces budowy domu to konieczność przejścia przez wiele etapów. Gdy już kupiłeś gotowy projekt, pora na jego adaptację. Sprawdź, jak dostosować plan do działki i warunków zabudowy w kilku prostych krokach.
więcej
artykuł partnera
Gewerbe to jedna z najczęściej wybieranych form działalności gospodarczych w Niemczech, z której licznie korzystają przedsiębiorcy działających w branży budowlanej, w tym także Polacy emigrujący za zachodnią granicę.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.