240 tys. użytkowników
681694 zdjęć, 903220 komentarzy
264 osoby online

Dekoracyjne panele 3D – pomysł na wyjątkowe dekoracje


Zachwycające oko, ożywiające wnętrze i dodające mu niepowtarzalnego uroku – panele 3D to najnowszy trend dekoracyjny, który przykuwa swoją elegancją i kunsztem. Doskonale zastępuje beton dekoracyjny i jest odporny na uszkodzenia. Podobnie jak kamień na ścianę, zwraca uwagę swoimi wypukłościami, optycznie wpływając na wygląd i rozmiar pomieszczenia. Z czego wykonane są panele 3D? Gdzie je warto zamontować? Jak o nie dbać?  Poznajmy najważniejsze zalety i wady tego rozwiązania.




Czym są dekoracyjne panele 3D?

Panele 3D to trójwymiarowa dekoracja nadająca głębi płaskim powierzchniom. Mogą być wykonane z różnych materiałów, na przykład polimeru czy gipsu. Na rynku dostępne są także panele 3D mineralne ze specjalnymi nadrukami, które doskonale komponują się ze sztukaterią elewacyjną. I chociaż swój triumf święciły w latach 80. i 90., to jednak dzisiejsze panele nie mają nic wspólnego z sufitowymi kasetonami czy ścienną boazerią.

Nowoczesne modele są niezwykle trwałe, z reguły większość paneli 3D jest odpornych na mechaniczne uszkodzenia – najczęściej  są wykonane z cienkiej płyty gipsowej  wzmocnionej szklanymi włóknami lub też włóknami kokosowo-palmowymi. Można je wykorzystać nie tylko w salonie czy też sypialni, ale także zamontować na tarasie czy w łazience (ze względu na wspomniany podwyższony stopień odporności na wilgoć, pozwalają również  na swobodną wymianę powietrza). Bez problemu znajdziemy też tańsze, styropianowe modele i te z płyt MDF. Warto mieć na względzie, iż modele wykonane z naturalnego drewna wymagają specjalnej pielęgnacji środkami ochronno-nabłyszczającymi.

Szeroka gama kolorystyczna pozwala na dopasowanie paneli 3D niemal do każdej przestrzeni, zarówno miejsc użyteczności publicznej, jak i prywatnych mieszkań i domów. Ze względu na swoje chropowate nierówności oraz precyzyjnie wykonane drobne elementy ozdobne mogą optycznie zmieniać wymiary pomieszczenia – poziome panele 3D na suficie pomniejszają przestrzeń, zaś te zainstalowane pionowo na ścianie wizualnie ją powiększą.


Gdzie zastosować dekoracyjne panele 3D?

Panele 3D, ze względu na swój uniwersalny charakter i łatwy montaż, znajdują zastosowanie w projektach prywatnych, jak i publicznych. Można je zauważyć w hotelowych recepcjach, biurach, modnych restauracjach, w salonach fryzjerskich, gabinetach kosmetycznych, jak i w nowoczesnych mieszkaniach.

Doskonale nadają się do pomieszczeń o większym metrażu, wyposażonych w dobrej jakości oświetlenie LED. Panele 3D można zainstalować zarówno na jednej, większej ścianie, jak i rozmieścić je symetrycznie po całym pokoju – wówczas warto zamontować wokół nich dodatkowe punkty świetlne, które wyeksponują tego dekorację. Panele 3D na suficie wymagają oświetlenia za pomocą długiej listwy LED.

Aranżacje z panelami 3D niewątpliwie stanowią wyzwanie, niemniej ze względu na swoje innowacyjne wzornictwo, jak i szeroki wybór konkretnych materiałów oraz barw sprawia, że praktycznie nie ma żadnych ograniczeń architektonicznych w ich wykorzystaniu. Taka nietypowa dekoracja stanowić jeden monolit dekoracyjny, jak i składać się z kilku elementów. Wszystko zależy od wymiarów pomieszczenia, w jakim mają być zainstalowane panele.

Jasne kolory znakomicie sprawdzą się w klasycznych wnętrzach, stanowiąc centralny punkt wystroju, zaś ciemne, przykuwające oko swoją nietypową barwą panele 3D na ścianie będą się komponować ze stylem glamour. Można je instalować zarówno w salonie, w sypialni, jak i w okolicach schodów czy też przedsionku.

Zobacz takżeGdzie warto zamontować dekoracyjne panele 3D?



Panele 3D w salonie

Panele 3D w salonie to doskonała alternatywa dla betonu dekoracyjnego. Ważna jest tylko, aby były one instalowane na głównej ścianie. To świetna alternatywa dla tradycyjnych farb i tapet, która pozwala na eksponowanie lub wręcz ukrywanie niektórych elementów wyposażenia, np. telewizora. Nie bójmy się wyrazistych kontrastów i śmiałych połączeń kolorystycznych – szarości z czernią, bieli z granatem lub zieleni ze złotem.

Asymetryczne wzory i ostre kształty pozwalają ożywić pomieszczenie, zaś stonowane, mono kolorystyczne fale dają efekt wyciszenia oraz uspokojenia wnętrza. Wiele z nich pozwala na zabawę światłem, barwą oraz fakturą, niemniej warto pamiętać o umiarze – jeśli decydujemy się na ozdobienie sufitu, to zrezygnujmy z paneli ściennych, jeśli podstawę dekoracji stanowią ściany, to niech podłoga będzie stonowana. Do salonu nadają się zarówno wykonane z drewna panele 3D, jak i te ze szkła hartowanego oraz przypominające swoją fakturą beton architektoniczny.

Zobacz także: Kamień na ścianie w salonie


Panele 3D w sypialni

Panele 3D w sypialni pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także nadają wnętrzu charakteru i wyrazistości. Warto mieć jednak na uwadze, iż to pomieszczenie służy głównie wyciszeniu i regeneracji, dlatego świetnie sprawdzą się tu panele 3D o abstrakcyjnych kształtach nieregularnych plam lub symetrycznie ułożonych kubików. Dobrze, aby taka ozdoba stanowiła wyrazisty punkt dekoracyjny, ale jednocześnie nie dominowała swoim charakterem całego pomieszczenia. Jeśli decydujemy się na jeden duży element, niech będzie to wybór łagodnych fal w ciepłych barwach.

Wypukły motyw dekoracyjny w kształcie koła, kwiatu lub asymetrycznych wzorów pozwala na ozdobienie nie tylko ścian, ale także niewielkich przestrzeni, takich jak ścianki wyspy kuchennej czy fragmentu ściany dużej, przestronnej łazienki. Alternatywą dla nowoczesnych paneli 3D może stanowić klasyczny kamień dekoracyjny na ścianę o stonowanym, szarym kolorze.


Kamień dekoracyjny na ścianę

Kamień dekoracyjny to bardzo estetyczna dekoracja, która w zależności od materiału, jest odporna na zmienne temperatury, wilgoć oraz wpływ promieni słonecznych. Trwały i solidny kamień ozdobny w salonie wykonany jest z granitu, marmuru, trawertynu oraz łupków. Do nieco mniej odpornych materiałów zalicza się piaskowiec oraz wapień.

Kamień dekoracyjny na ścianę stanowi najczęściej kolorystyczny monolit, np. czerwoną lub kremową ceglaną ścianę. Jego montaż jest stosunkowo prosty i nie wymaga zatrudnienia fachowca. Naturalny kamień dodaje kunsztu i elegancji pomieszczeniom w stylu klasycznym, skandynawskim, vintage oraz new nordic, zaś kamień dekoracyjny gipsowy oraz beton architektoniczny znakomicie komponują się z nowoczesnymi wnętrzami typu loft, stylem eklektycznym oraz nowoczesnym.

 

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem

artykuł partnera
Brak odpowiedniej izolacji termicznej bramy garażowej prowadzi do powstania mostków termicznych, przez które ucieka znaczna część ciepła z budynku. W pewnych sytuacjach warto, a nawet trzeba tego unikać. W jakich? Kiedy należy rozważyć ocieplenie bramy garażowej?
więcej
Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.