240 tys. użytkowników
675064 zdjęć, 906798 komentarzy
122 osoby online
PORTAL DEDYKOWANY BLOGOM BUDOWLANYM podziel się swoimi doświadczeniami z budowy własnego domu

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe? Czy się opłaca?

Ogrzewanie podłogowe wielu osobom kojarzy się z komfortem, wygodą i rozwiązaniem dla nieco bardziej zamożnych ludzi. Jak jednak jest naprawdę? Czy opłaca się inwestować w instalację ogrzewania podłogowego? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i wiele więcej innych ciekawych pytań dotyczących tego systemu ogrzewania.Rodzaje ogrzewania podłogowego

W celu rozważania kosztów takiego rozwiązania najpierw należy się zapoznać z rodzajami ogrzewania podłogowego, jakie oferują nam różne firmy. Generalnie rzecz biorąc, możemy wyróżnić dwa rodzaje: wodne i elektryczne ogrzewanie podłogowe. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, a także różnie kształtują się koszty jego utrzymania. Z tego powodu warto zaprezentować pokrótce jeden i drugi system. 

Wariant #1: Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Atutem tego rozwiązania jest brak konieczności montażu instalacji centralnego ogrzewania oraz kotła grzewczego. Ten system jest bardzo wygodny w codziennym użytkowaniu, bezpieczny, a cała pozyskana energia jest wykorzystywana (nie ma żadnych strat energii) poprzez przemianę w ciepło. Ogrzewanie elektryczne może składać się z kabli, maty grzewczej lub folii poliestrowej, w której znajdują się aluminiowe druty. Najczęściej montowane są maty lub kable, a sterowane są one za pośrednictwem stosownych termostatów i czujników temperatury. Instalacja takiego ogrzewania podłogowego jest niezwykle prosta,nie wymaga żadnego przygotowania powierzchni, a jedynym warunkiem jest dostęp do źródła energii elektrycznej. Niestety, wygoda, bezpieczeństwo i niskie koszty instalacji kontrastują z wysokimi kosztami eksploatacji. Jest to związane ze stale rosnącymi cenami energii elektrycznej. 

Wariant #2: Wodne ogrzewanie podłogowe

Jest to wersja zdecydowanie bardziej popularna. Wynika to ze znacznie mniejszych kosztów eksploatacji takiego ogrzewania. Niestety, koszt założenia takiego ogrzewania jest znacznie wyższy w porównaniu do systemu elektrycznego. Wynika to z konieczności zakupu i zamontowania kotła grzewczego oraz zainstalowania odpowiednich sterowników i pomp cieplnych. Konieczne będzie również wykonanie całej instalacji centralnego ogrzewania. Sam proces ogrzewania odbywa się przy pomocy wody o temperaturze ok. 40oC znajdującej się wewnątrz rur grzewczych miedzianych lub wykonanych z tworzywa sztucznego, które znajdują się tuż pod podłogą, są odizolowane za pomocą specjalnego materiału. Minusem tego rozwiązania jest z pewnością opóźnienie w działaniu systemu po jego uruchomieniu. Okazuje się bowiem, że po włączeniu ogrzewania musi upłynąć pewien okres potrzebny na równomierne nagrzanie wody w rurach. 

Czy podłogówka się opłaca?

Niewątpliwym atutem ogrzewania podłogowego, którego nie można w żaden sposób, wycenić jest estetyka. Brak kaloryferów w każdym pokoju oraz rur grzewczych w łazience z całą pewnością podnosi zarówno wartość mieszkania czy domu, jak i jego walory estetyczne. Kolejną niewymierną korzyścią płynącą z takiej instalacji jest równomierne rozprowadzenie ciepła po całym domu. Niższe wartości temperatury wody, jakie są potrzebne do ogrzania domu, z całą pewnością przyczynią się do wymiernego obniżenia cen rachunków za centralne ogrzewanie (zob. Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe: Co się bardziej opłaca? - zaradnyfinansowo.pl

Ile kosztuje montaż ogrzewania podłogowego?

Oczywiście koszty montażu w znacznym stopniu zależą od tego, na jaki system się zdecydujemy. Niemniej jednak przy montażu najbardziej popularnego ogrzewania wodnego należy uwzględnić następujące koszty:

  • wykonanie projektu instalacji
  • zakup materiałów izolacyjnych takich jak styropian, wełna mineralna, folia (15-25 zł/m2)
  • zakup elementów instalacji tj. rur, rozdzielaczy oraz pomp cieplnych (2,50-10,50 zł/m2)
  • koszty sterowników i termostatu do regulacji ogrzewania (300-600 zł)
  • zakup kotła grzewczego (w zależności od rodzaju i poziomu zaawansowania 2500 - 10000 zł)
  • koszty wykonania pracy przez fachowców (uzależnione również od stanu przygotowania podłogi)

W sumie cena takiej instalacji wraz z profesjonalnym montażem może się wahać w granicach 80-200 zł/m2.

Jak kształtują się koszty eksploatacji?

Eksperci postanowili jednak dokładnie wyliczyć koszty ogrzewania podłogowego. Okazuje się, że dla systemów wodnych koszty te są porównywalne z zastosowaniem nowoczesnych grzejników zewnętrznych. Natomiast koszty eksploatacji ogrzewania elektrycznego kształtują się dla  domu o powierzchni 200 m2 kosztuje około 6000 zł rocznie, a mieszkania blokowego o powierzchni 50 m2 - 2600 zł rocznie. 

Czego eksperci nie policzą? 

Trudno jest oszacować koszty jakiejkolwiek naprawy takiej instalacji. Jest to niewątpliwie duży minus wszystkich systemów ogrzewania podłogowego. W celu naprawy takie ogrzewania należy najpierw dostać się do niego, później zlokalizować problem i go naprawić razem z odbudową fragmentu podłogi. Oczywiście budowane w dzisiejszych czasach instalacje są nowoczesne i słabo podatne na uszkodzenia, zawsze jednak ewentualność naprawy należy mieć na uwadze. 


Artykuł powstał we współpracy z Partnerem