240 tys. użytkowników
681694 zdjęć, 903220 komentarzy
149 osób online

Całoroczny dom z drewna w technologii domów prefabrykowanych


Własny dom jest marzeniem niejednej rodziny. Na snuciu planów o sielskim życiu pod własnym dachem mija wiele wieczorów. Przegląd projektów, rozważania nad ich modyfikacją, aby spełniały oczekiwania, szkice, pomiary, wydruki ...



Fot. Pioxabay.com 

Serca i umysły wszystkim domownikom rozpala wizja salonu z kominkiem, nowocześnie urządzonej kuchni, własnego pokoju, tarasu z widokiem na piękny ogród. Marzymy o ucieczce od miejskiego zgiełku, pięknych letnich porankach na werandzie i romantycznych wieczorach przy świecach na tarasie. Odważne plany korygujemy, gdy zaczynamy liczyć koszty budowy. Świadomość długiego oczekiwania też podcina skrzydła. Czy jest technologia, która sprzyja obniżeniu kosztów budowy domu? Dla kogo całoroczny dom z drewna w technologii domów prefabrykowanych może okazać się strzałem w dziesiątkę?


Domy z prefabrykatów

O tej technologii często dowiadujemy się dopiero, gdy przeglądamy liczne projekty domów, zaczynamy szukać informacji dotyczących budowy, przeglądamy propozycje biur projektowych oraz przykładowe realizacje. Dowiadujemy się, że większość projektów można wykonać zarówno w technologii murowanej, jak i z wykorzystaniem technologii nowoczesnych, do których należy także prefabrykacja domów. Domy z prefabrykatów to domy budowane na bazie konstrukcji szkieletowej. Mówimy, że domy są prefabrykowane, bowiem część prac prowadzona jest w halach produkcyjnych, gdzie producent (wykonawca) przygotowuje moduły, z których jednorodzinny dom z drewna będzie zmontowany. Prefabrykacja pozwala przygotować skomplikowane i wielowarstwowe konstrukcje w oderwaniu od warunków pogodowych, przy zastosowaniu wielu specjalistycznych maszyn, z zachowaniem precyzji i jakości.

Z litego drewna na pewno jest szkieletowa konstrukcja ścian, stropu i dachu. Całoroczny dom z drewna w konstrukcji szkieletowej musi jednak być ocieplony. Istotą domów prefabrykowanych jest to, że ich ściany są wielowarstwowe oraz materiałowo niejednolite. Materiały termoizolacyjne mogą stanowić 80% grubości ścian. Do wykończenia elewacji domu szkieletowego można zastosować deskę elewacyjną lub tynk. Podobnie może wyglądać jego wnętrze - można je wykończyć zgodnie z własnym oczekiwaniami, z zastosowaniem dowolnych materiałów i technologii. Estetyka wykończenia zależy od wybranego projektu a ten - od gustu inwestora. Całoroczny dom z prefabrykatów może zatem sprawiać wrażenie domu z grubego drewna lub domu murowanego. To my o tym zdecydujemy.

Całoroczny dom z drewna - bliżej natury

Niewątpliwie domy z drewna mają swój nieodparty urok. Domy z bali lub domy z drewna w technologii szkieletowej cieszą się niezmienną popularnością od pokoleń. Ich popularność w znacznej mierze wynika z powszechnej dostępności i natury tego surowca. Dom z drewna w pozamiejski krajobraz wpisuje się doskonale bez względu na projekt, rozmach, zainwestowane środki. Drewniane dworki, chaty góralskie lub realizacje przypominające zwykłe wiejskie chaty, cieszą się dzisiaj nawet większą popularnością niż przed laty. W domu z drewna poczujemy się bliżej natury, nawet jeśli jest częścią gęstej podmiejskiej zabudowy. Nie musi to być chata w środku lasu.

Szkieletowy dom z drewna, mimo lekkiej konstrukcji, daje poczucie solidności, zaspokaja potrzeby estetyczne i egzystencjalne, spełnia oczekiwania dotyczące energooszczędności i niskich kosztów utrzymania. Przez wieki wypracowano różne rozwiązania konstrukcyjne, pozwalające wykorzystać drewno optymalnie. Grube bale zastępowano masywną deską. Zastosowanie cieńszych i krótszych, przez co lżejszych elementów konstrukcyjnych, wymagało opracowania i zastosowania odpowiednich konstrukcji nośnych (szkieletowych). Elewacje już przed wiekami pokrywano materiałami innymi niż drewno. Współcześnie mamy znacznie większy wybór materiałów i technik ich mocowania. Można zdecydować się na elewacje tynkową, klinkierową lub z płytek ze starej cegły licowej. Istnieje wiele projektów, które sprawiają, że całoroczny dom z drewna zachwyca piękną bryłą oraz oryginalnością wykończenia elewacji.

Całoroczny dom z drewna - bliżej celu

Spośród wielu technologii budowy domu jednorodzinnego, szkieletowy dom z prefabrykatów może się okazać rozwiązaniem dla nas optymalnym. Ceny działek budowlanych w mieście i okolicach podmiejskich zazwyczaj nie należą do czynników do osiedlenia się we własnym domu zachęcających. Istnieją jednak liczne oferty z terenów nieco oddalonych, których cena może okazać się dla nas atrakcyjna. Dysponując ograniczonymi środkami również można spełnić marzenie o własnym domu. Małopolska firma Eko House oferuje konkurencyjne ceny budowy drewnianego domu z prefabrykatów - sprawdź ofertę. Domy z prefabrykatów to technologia dla poszukujących rozwiązań ekologicznych, ekonomicznych i energooszczędnych.

Realizację marzenia o własnym domu zaczynamy od wyboru atrakcyjnej lokalizacji i korzystnego zakupu działki budowlanej. Każdy kolejny krok również powinien być dobrze przemyślany i poprzedzony starannym rozpoznaniem (np. rynku projektów i wykonawców). Licząc się z kosztami budowy do realizacji wybranego projektu na pewno korzystniej jest zatrudnić firmę lokalną. Budowę powierzymy firmie z referencjami, która zaoferuje w umowie najlepsze warunki gwarancji na konstrukcję, materiały i wykonawstwo. Im bliżej celu, tym większą uwagę zwracajmy na szczegóły.


Artykuł powstał we współpracy z Partnerem
artykuł partnera
Brak odpowiedniej izolacji termicznej bramy garażowej prowadzi do powstania mostków termicznych, przez które ucieka znaczna część ciepła z budynku. W pewnych sytuacjach warto, a nawet trzeba tego unikać. W jakich? Kiedy należy rozważyć ocieplenie bramy garażowej?
więcej
Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.