240 tys. użytkowników
681694 zdjęć, 903220 komentarzy
280 osób online

Dom do 100 m² – dla ilu osób? Ile kosztuje budowa?


Jeszcze kilka lat temu większość osób starała się budować jak największe domy. Dziś coraz częściej widać zainteresowanie projektami niedużych budynków. Mają one swoje zalety – niższy koszt budowy, tańsze utrzymanie czy po prostu możliwość pozostawienia wokół domu większego ogrodu. Ale nie odbywa się to bez kosztów, bo na przykład ile osób może wygodnie mieszkać w takim domu?



Ile osób może zamieszkać w stumetrowym domu?


Pytanie wydaje się aż przesadnie proste – w wielu opracowaniach pada w tym miejscu bardzo konkretna liczba, najczęściej w zakresie 4-6 osób. I owszem, to prawda, ale nie cała. Trzeba bowiem spojrzeć na sprawę nieco bardziej wnikliwie, bo samo rzucenie dowolnej liczby bez uzasadnienia jest raczej mało wiarygodne.

Skąd wiadomo, że dom do 100 m² jest dla 4 lub 6 osób?

Niestety takie kategoryczne sądy często pochodzą od osób, które nie mają zbyt wielkiego pojęcia o budownictwie i przenoszą wprost „pojemność” mieszkań na domy. Tymczasem każdy dobry architekt odpowie w tym miejscu: „to zależy”. Zgoda, taka odpowiedź nikogo nie satysfakcjonuje, ale jest najlepsza.

Ile osób zamieszka wygodnie w małym domu? Od czego to zależy?

Żeby dowiedzieć się, dla ilu osób będzie idealny dom o powierzchni 100, 80 czy 60 metrów, trzeba za punkt wyjścia przyjąć przede wszystkim podział funkcjonalny. Bardzo często podstawowe projekty wyróżniają salon, kuchnię, dwie sypialnie, jeden pokój do samodzielnej aranżacji, dwie łazienki, garaż i pomieszczenie gospodarcze. Są jednak projekty domów do 100 m2, w których zamiast kuchni widnieje aneks, sypialnie są nawet 4, ale łazienka tylko jedna. Warto w tym momencie zastanowić się nad przeznaczeniem konkretnych pokojów. Sypialnię niełatwo będzie bowiem zaaranżować jako gabinet lub pokój dla dzieci. W większości standardowych projektów ograniczenia przestrzenne pozwolą rozgościć się 4-osobowej rodzinie. 

Nowoczesne projekty – często opisane jako zrównoważone lub (niezbyt trafnie) eko – mają mniejsze pokoje, za to zaprojektowane nieco lepiej pod kątem elastycznej aranżacji i nawet 6-7 osób może w takim domu w miarę wygodnie zamieszkać, choć to oczywiście oznacza ograniczenie prywatnej przestrzeni dla domowników. Z drugiej strony, stumetrowy dom może być optymalnie wykorzystany przez bezdzietne małżeństwo, jeśli obie osoby pracują z domu, więc potrzebują czegoś w rodzaju pracowni lub warsztatu.




Ile będzie kosztować budowa domu 100 m2?


W obliczeniach nie uwzględniamy kosztów projektów (nie są wysokie – do 4-5 tysięcy maksymalnie), ani uzyskania niezbędnych pozwoleń czy doprowadzenia mediów, bo te mogą sprawić, że jakiekolwiek sensowne porównania na dalszym etapie nie będą możliwe.

Stan surowy zamknięty

Pomijamy stan surowy otwarty – dość powiedzieć, że zwykle to wydatek 70-90 tysięcy złotych. Samo „domknięcie” będzie kosztowało dodatkowe 120-160 tysięcy, a więc razem to już nawet 250 tysięcy złotych. Dużo, ale właśnie na tym etapie dokonuje się najważniejszych z punktu widzenia funkcjonalności i trwałości konstrukcji decyzji.

  • Wybór tańszej opcji stropów może spowodować, że koszt z 35-40 tysięcy spadnie do niespełna 20 tysięcy. 
  • Duże różnice w wycenie będą spowodowane przez stosowanie różnych metod wylania fundamentów w zależności od rodzaju i charakterystyki podłoża.
  • Bardzo dużym wydatkiem jest często konstrukcja i pokrycie dachu – tutaj warto poszukać oszczędności.
Stan deweloperski

Stan deweloperski to swego rodzaju pułapka cenowa, bo wszystko zależy od jego definicji – akurat sami deweloperzy pod tym kątem są wybitnie niezdecydowani. Na pewno jednak na tym etapie wykonuje się docieplenia i elewacje. To dwa punkty, które mogą radykalnie zmienić koszty budowy, ale także wpłynąć na późniejsze koszty eksploatacji i komfort domu.

Paradoksalnie jednak przejście ze stanu surowego zamkniętego do deweloperskiego nie jest olbrzymim wydatkiem. W większości projektów do 100 m2 zamknie się to w kwocie 25 tysięcy, natomiast postawienie na nowoczesne metody dociepleń może tę cenę podnieść o 5 tysięcy.
Warto natomiast zwrócić uwagę na to, że stan deweloperski często bywa określany jako „podstawowy funkcjonalny”, co oznacza, że już teraz należy zastanowić się i nad wyposażeniem kotłowni i nad zakończeniem wszystkich prac instalacyjnych oraz podstawowym wykończeniem podłóg. To już są koszty bardzo trudne do oszacowania ze względu na różnorodność technologii i rozwiązań.

Podsumowanie kosztów

Za budowę domu pod klucz najczęściej płaci się około 300 tysięcy złotych. To nie wydaje się wygórowaną ceną, natomiast należy jeszcze pamiętać o kosztach, które zostały z tej sumy wyłączone przez nas już na początku. Wszystkie wstępne czynności, formalności i działania budowlane podnoszą ten koszt o około 25%. Teoretycznie więc mając do dyspozycji 400 tysięcy złotych, można już ze sporym zapasem budować dom, który nie będzie najtańszym z katalogu, ale też zdecydowanie nie przytłoczy luksusem.

Artykuł powstał we współpracy z Partnerem
artykuł partnera
Brak odpowiedniej izolacji termicznej bramy garażowej prowadzi do powstania mostków termicznych, przez które ucieka znaczna część ciepła z budynku. W pewnych sytuacjach warto, a nawet trzeba tego unikać. W jakich? Kiedy należy rozważyć ocieplenie bramy garażowej?
więcej
Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.