Jak zabezpieczyć dom na wypadek pożaru?
Pożar domu lub mieszkania zawsze jest zdarzeniem fatalnym w skutkach. Ogień stanowi śmiertelnie niebezpieczeństwo dla człowieka i trawi wszystko, co napotka na swojej drodze. Zadbane instalacje grzewcza i elektryczna oraz dobre nawyki mieszkańców są w stanie zminimalizować to ryzyko i uchronić dom przed pożarem.
Wśród najczęstszych przyczyn pożarów domów jednorodzinnych wymienia się niewłaściwą eksploatację instalacji grzewczej, przepięcia w instalacji elektrycznej oraz zaniedbania i nieodpowiedzialne zachowanie lokatorów. W zabezpieczeniu domu przed pożarem bardzo ważne są regularne konserwacje urządzeń i instalacji. Tak więc kilka prostych, ale regularnie wykonywanych czynności może uratować Cię przed pożarem.
Zadbaj o ochronę mienia i rodziny
Ochrona przeciwpożarowa polega również na przewidywaniu zagrożeń i stosowaniu odpowiednich zabezpieczeń. W każdym mieszkaniu powinna znaleźć się atestowana gaśnica. Czujniki dymu i gazu są bardzo dobrym rozwiązaniem – nie kosztują wiele, a mogą ustrzec domowników przed niebezpieczeństwem. Wcześnie wykryte źródło ognia można ugasić samodzielnie za pomocą domowej gaśnicy. Dzięki temu osoby przebywające w domu mogą opuścić go w porę, a straty materialne nie będą duże.
Równie ważną formą ochrony jest ubezpieczenie domu na wypadek pożaru. Dobrze dobrane zapewni Ci środki na odbudowę, nawet gdy nieruchomość spłonie doszczętnie. W przypadku takiej polisy ważne jest dobre oszacowanie wartości nieruchomości lub wybór ubezpieczenia, którego suma odpowiada jej w dniu powstania szkody, nie zaś w momencie podpisania umowy. Wówczas masz pewność, że kwota odszkodowania wystarczy na odbudowę domu lub gruntowny remont mieszkania.
Dobre praktyki, które zwiększają bezpieczeństwo
W domu, w którym funkcjonuje tradycyjny piec c.o., regularne czyszczenie przewodów kominowych to podstawa. Do kominków, piecyków i pieców kaflowych dobrze jest zainstalować osłonę przeciwiskrową. Instalacje grzewcze, w tym instalacje gazowe, wymagają przeglądu raz w roku. Wykonują je kominiarze i gazownicy.
Przyczyną pożarów bywają również przepięcia w instalacjach elektrycznych. Niewielkie urządzenie, jakim jest ochronnik przeciwprzepięciowy, to dobry sposób nie tylko na uniknięcie pożaru. Zabezpieczenia tego typu chronią urządzenia elektryczne przed uszkodzeniem w wyniku przepięć wynikających z wadliwego działania instalacji lub uderzenia pioruna w sieć energetyczną w pobliżu.
Ponadto dbaj o to, aby urządzenia elektryczne i gniazda były czyste – zakurzone częściej ulegają awariom. Dbaj również o to, aby okap kuchenny nie był pokryty tłuszczem, ponieważ jego obecność w pobliżu ognia może skończyć się źle. Wyjmuj wtyczki z gniazdek, nie ładuj telefonu w łóżku. Staraj się wybierać urządzenia elektryczne wyposażone w funkcję automatycznego wyłączania i zabezpieczenia przed przegrzaniem. Nie używaj i nie przechowuj łatwopalnych substancji w pobliżu źródeł ognia.
Artykuł powstał we współpracy z Partnerem