Nawadnianie ogrodu, jakie zraszacze wybrać?
Regularne nawadnianie ogrodu jest niezwykle ważną czynnością, dzięki której rośliny będą się prawidłowo rozwijały i wyglądały zachwycająco. Podlewanie przy użyciu zwykłego węża może być dosyć kłopotliwe i zajmować wiele czasu. Właśnie dlatego wielu właścicieli przydomowych ogródków, decyduje się na zakup zraszacza ogrodowego. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zraszaczy ogrodowych, różniących się od siebie wieloma kwestiami.
Nawadnianie ogrodu
Podstawą pielęgnacji terenów zielonych jest ich podlewanie. Aby móc cieszyć się doskonałą prezencją trawnika, należy pamiętać, iż wymaga on około 5 litrów wody na m2 w przypadku gruntu przepuszczalnego oraz do 3 litrów na m2 na nieprzepuszczalnym gruncie. Trawnik poleca się nawadniać rano albo wieczorem, dzięki czemu promienie słoneczne nie poparzą delikatnych źdźbeł trawy. Warto pamiętać o umiarkowanym nawadnianiu trawnika, gdyż nadmierna ilość wody doprowadzi do rozwoju grzybów oraz baterii. Trawę trzeba natomiast podlewać dosyć często w okresie suszy.
O czym pamiętać, podczas zakupu zraszacza ogrodowego?
Aby produkt ten spełnił swoje zadanie, musi być odpowiednio dobrany pod wielkość ogrodu, a także rośliny w nim rosnące. Ważne są również możliwości instalacyjne, a więc to czy można podłączyć sprzęt do źródła wody bądź paru takich punktów. Ponadto istotny jest również czas, jaki chcemy poświęcić na pielęgnację ogrodu. Wszystkie te czynniki, należy wziąć pod uwagę, wybierając dla siebie najlepsze rozwiązanie. W przypadku kiedy w przydomowym ogrodzie znajduje się tylko parę roślin czy krzewów, to wystarczający okaże się ręczny zraszacz. Jeśli jednak powierzchnia trawnika jest dosyć duża, wtedy lepszym rozwiązaniem okaże się zraszacz automatyczny, który doskonale zajmie się całą roślinnością.
Jakie są rodzaje zraszaczy dostępnych na rynku?
Te sprzęty ogrodowe możemy podzielić na trzy rodzaje: ręczne, przenośne albo zraszacze montowane na stałe, czyli te do instalacji nawadniających. Wybór powinien być ukierunkowany w zależności od rodzaju roślin, częstotliwości podlewania i powierzchni ogrodu.
Zraszacze ręczne. Są to dysze i pistolety w postaci końcówek, które nakłada się na wąż ogrodowy. Co ważne, można regulować ich siłę oraz rozproszenie strumienia. Pistolet jest z pewnością bardziej komfortowym rozwiązaniem. Przeważnie wyposażony jest w wygodną dźwignię, dzięki której można regulować natężenie strumienia wody i końcówkę, za pomocą której ustawia się rodzaj strumienia (silny, jednorodny, rozproszona mgiełka). Decydując się na taką opcję, należy pamiętać o dopasowaniu zraszacza i łącznika do przekroju posiadanego węża ogrodowego.
Zraszacze stacjonarne to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż tego rodzaju zraszacz wystarczy podłączyć do węża i ustawić w dowolnym miejscu. Sprawdzi się on w przypadku większych powierzchni ogrodu. Wśród nich można wymienić:
Zraszacz obrotowy - uniwersalna opcja, gdyż sprawdzi się do nawadniania ogrodów o różnej wielkości i kształcie. Zazwyczaj posiada bijakowy bądź turbinowy mechanizm rozprowadzania cieczy. Sprzęt turbinowy odznacza się cichą pracą, natomiast zraszacz bijakowy umożliwia dowolną regulację zasięgu wyrzutu, od kilku do nawet kilkunastu metrów.
Zraszacz wahadłowy - sprawdzi się do użytkowania na długich i wąskich terenach zielonych. Polecany do ogrodów o niewielkiej powierzchni, można go również regulować.
Zraszacze rotacyjne - Ich obszarem podlewania jest okrąg. Zraszacze rotacyjne do nawadniania są świetną propozycją do podlewania dużych ogrodów oraz działek o nieregularnej powierzchni.
Zraszacze automatyczne - praktyczne modele umożliwiające podlewanie działki o dowolnym kształcie. Umożliwiają programowanie zasięgu wyrzutu, przez co woda ma szansę wszędzie dotrzeć.
Zraszacze do instalacji nawadniających
Sprawdzają się do podlewania kwiatowych rabatek. Mikrozraszacze składają się z głowicy rozpryskującej i szpilki umieszczanej w ziemi. Przez użycie cienkich rurek połączone są one z linią nawadniającą. Ich zasięg wynosi 1,5 do 4 metrów, aczkolwiek nie mogą być użytkowane do nawadniania trawnika, gdyż wystają z ziemi. Podczas koszenia trawy, mogłoby więc dojść do ich uszkodzenia. Są bardzo proste w montażu, co jest ich niewątpliwą zaletą. Zraszacze wyskakujące są dobrą opcją do dużych powierzchni, ich zasięg wynosi od 3 do 10 metrów, jednakże należy pamiętać, że montuje się je na stałe.
Artykuł powstał we współpracy z Partnerem.