Najczęściej zadawane pytania na temat inteligentnego domu
Sformułowanie inteligentny dom nadal kojarzy się większości ludzi z posiadłościami, które można oglądać w filmach fantastycznych, opowiadających o przyszłości. Okazuje się jednak, że wiele osób już dzisiaj może pochwalić się takim domem. Wszystko za sprawą technologii, która każdego dnia brnie do przodu. Pozwala to na montowanie w miejscu zamieszkania sprzętów, które pomagają w wykonywaniu codziennych obowiązków domowych. Czym konkretnie są inteligentne domy? Jakie przynoszą korzyści i jak odciążają swoich właścicieli?
Na czym polega istota inteligentnych domów?
Mianem inteligentnego domu możemy nazwać taki, z którym możemy kontaktować się za pomocą urządzeń mobilnych. Cała strategia oparta jest o technologię, w której główną rolę pełni Internet. Konkretnie jest to koncepcja IoT - Internet rzeczy. Polega ona na połączeniu ze sobą wszystkich technologii i sprzętów domowych w taki sposób, by można było sterować nimi zdalnie. Krótko mówiąc inteligentny dom ma za zadanie ułatwiać życie jego mieszkańcom. Tutaj pojawia się jednak pytanie, w jaki sposób można wszystko do siebie dopasować? Okazuje się, że kluczem do sukcesu jest odpowiedni system.
Jak aktywować inteligentny dom?
Czy po prostu - od czego zacząć? Na początku trzeba zdać sobie sprawę z tego, że sercem lub mózgiem całego połączenia jest tzw. centralka. To niewielkie urządzenie, które umożliwia połączenie wszystkich domowych sprzętów i połączenie ich w jedną sieć, którą potem użytkownik może sterować. Połączenie między konkretnymi elementami może odbywać się na różnych kanałach, w tym częstotliwości radiowej na niestandardowym paśmie, przy użyciu sieci Wi-Fi lub za pomocą energooszczędnej komunikacji wewnątrz posiadłości .Bardzo ważne jest skrupulatne dobieranie urządzeń, by wszystkie były ze sobą kompatybilne.
Sama centralka jest podłączona do sieci (zazwyczaj przy użyciu routera), dzięki czemu włączając dowolne urządzenie, które pozwoli na połączenie, możemy sterować systemem w całym domu.
Jakie korzyści przynosi inteligentny dom?
Zadaniem inteligentnego domu jest wyręczanie nas z obowiązków. Dzięki czemu możemy ustawić odpowiednią temperaturę na klimatyzatorze przed powrotem z pracy lub włączyć, czy wyłączyć światło. To jednak nie wszystko. Równie dobrze będąc na wakacjach możemy codziennie monitorować, co dzieje się w domu i na podwórku oraz włączać zraszacze. Nie ma również najmniejszego problemu, aby przed powrotem odkurzyć i umyć podłogę, wstawić zaległe pranie lub sprawdzić stan lodówki. Co w przypadku, kiedy przed wyjazdem zapomnieliśmy wyłączyć żelazka z prądu? Nie musimy prosić o pomoc sąsiadów, wystarczy, że włączymy aplikację, wybierzemy odpowiednie gniazdko, a żelazko przestanie mieć dostęp do energii elektrycznej. Czy nie brzmi to naprawdę wygodnie?
Nie można nie wspomnieć również o kwestii bezpieczeństwa. Smart dom oferuje nie tylko monitoring, ale możliwość podłączenia specjalnych czujników, które wykryją niepożądany ruch, w momencie, kiedy domownicy mieli być w pracy lub szkole.
Ostatnią, ale również ważną kwestią jest oszczędność. Inteligentne aplikacja sprawdzają pobór prądu, dzięki czemu są w stanie określić, jakie urządzenia pobierają najwięcej energii elektrycznej.
Jak widać inteligentne domy wcale nie muszą kojarzyć się z daleką przyszłością. Wystarczy zakup centralki i dobieranie odpowiednich sprzętów domowych podczas zakupów, by móc na co dzień cieszyć się wygodą, bezpieczeństwem i oszczędnością.
Artykuł powstał we współpracy z Partnerem