240 tys. użytkowników
681135 zdjęć, 903577 komentarzy
389 osób online

3 kroki do wybrania swojej idealnej lampy!


Żyrandole, kinkiety do sypialni, plafony, lampy podłogowe i lampy stołowe… sklepowe półki uginają się pod naporem różnych możliwości, a katalogi przepełnione są propozycjami od zaufanych firm i producentów. O ile jeszcze 50 lat temu podstawą idealnej lampy był czysty blask, o tyle dziś lampa przestała być wyłącznie źródłem światła. Nowoczesne rozwiązania, LEDy i piękne klosze potrafią odmienić nasze wnętrza. Jak zatem wybrać swój idealny i wymarzony model lampy?




Krok pierwszy: rodzaj lampy

Podstawowym krokiem, który pozwoli Ci dobrać idealne oświetlenie, jest analiza wnętrza i potrzeb wszystkich mieszkańców. Każde pomieszczenie - bez względu na to czy jest to kuchnia, salon, czy sypialnia - wymaga aranżacyjnej kreatywności, dzięki której wykorzystasz każdy centymetr przestrzeni. Odpowiednie oświetlenie ma znaczenie nie tylko pod kątem estetycznym, ale także funkcjonalnym, dlatego też przed zakupem zadaj sobie pytanie: ile punktów świetlnych potrzebuje? W którym miejscu niezbędne będzie światło punktowe? Czy każdy kąt we wnętrzu jest doświetlony? Czy kinkiety do sypialni nad łóżko sprawdzą się lepiej niż lampki nocne? Czy oświetlenie sufitowe jest wystarczającym źródłem światła?

Pamiętaj, że w przypadku małych przestrzeni najlepiej sprawdzą się lampy sufitowe, które dają równomierny blask. Wbrew pozorom źle dobrana lampa - zwłaszcza w małej łazience czy garderobie - może optycznie pomniejszyć pomieszczenie. Lokum powyżej 20m2 wymaga żyrandoli z wieloramiennymi kloszami, które następnie można ustawiać w dowolnym dla siebie kierunku. Duże wnętrza nierzadko wymagają też dodatkowych źródeł światła - np. lampy podłogowej, która stoi niedaleko kanapy lub małych lampek nocnych. W przypadku dużego blatu roboczego - np. w kuchni - dobrze jest oświetlić go dodatkowymi halogenami, dzięki czemu nieco łatwiej będzie ci przyrządzać swoje kulinarne eksperymenty. W przypadku wnętrz wysokich (tj. powyżej 2.8m) wybierz oświetlenie zwisające, które nie skupi całego blasku bezpośrednio na suficie. Niezwykle popularnym rozwiązaniem, które wpisuje się w trendy 2021 roku, są lampy w typie “pająka”, będące doskonałą alternatywą dla typowych lamp przysufitowych. 



Krok drugi: odpowiedni styl

Skandynawski, industrialny, glamour czy rustykalny - nurty panujące w naszych wnętrzach potrafią zaskakiwać i inspirować. Co więcej, lampy i odpowiednie klosze są przysłowiową “wisienką na torcie” aranżacji, idealnie oddając nasz ulubiony styl. Oprócz funkcjonalności i odpowiedniej liczby źródeł światła niezwykle ważny jest ich kształt, wielkość i rodzaj materiału. 

W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się lampy lekkie, o prostych i geometrycznych formach. Do niewielkiej łazienki czy gabinetu wybierz plafon lub wiszące, półprzeźroczyste żyrandole. W przypadku dużych wnętrz zdecyduj się na lampy, które nadadzą im ciepła i przytulności. W otwartych przestrzeniach nie musisz martwić się, że masywny lub kolorowy plafon obciąży wnętrze - w końcu lampa może być “biżuterią” dla Twojego salonu, przestrzennej kuchni czy pokoju łaziennego.

 

Jeśli zastanawiasz się jakie lampy najlepiej sprawdzą się w przypadku najpopularniejszych stylów, przygotowaliśmy dla Ciebie poniższą ściągę:

  • styl skandynawski - wybieraj proste, lekkie formy, które nawiązują do minimalistycznego, północnego nurtu. Lampy najczęściej wykonane są z aluminium, plastiku i szkła. 
  • styl loftowy - wybieraj lampy inspirowane opuszczonymi fabrykami, magazynami i starymi stacjami PKP. Styl przemysłowy bazuje na surowej prostocie, na masywności i wyrazistości. Wybierz więc lampy bez kloszy, plafony na łańcuchach, modele wykorzystujące metal, miedź i aluminium. Obok klasycznych, żeliwnych lub czarnych lamp zdecyduj się na modele metalowe, które sprawiają wrażenie ciężkich i majestatycznych.
  • styl glamour - będący synonimem hollywoodzkiej elegancji - stawia na lampy pełne przepychu i dekorów. Wybieraj więc lampy wykonane ze szkła, z marmurowymi akcentami lub kryształkami inspirowanymi twórczością Swarovskiego. Postaw na szlify, cięte kamienie, złote dodatki i podstawy nawiązujące do pałacu z bajek Disneya. To w tym stylu idealnie sprawdzi się pozłacany kinkiet nad łóżko, który swoim kształtem przypomina rozłożony tulipan. 
  • styl rustykalny - oddający cześć naturze - łączy w sobie minimalizm i naturę. Chcąc nawiązać do nurtu boho zdecyduj się na lampy, które wykonane są z naturalnych materiałów - bambusa, wikliny lub rattanu. 

Krok trzeci: niepozorna żarówka

Nawet najprostsza lampa może stać się interesującym i bogatym dodatkiem dla naszych wnętrz. Stara żarówka Edisona zyskała bowiem poważną konkurencję - żarówki ozdobne, które dzięki kolorom i finezyjnym żarnikom stanowią za doskonałe uzupełnienie prostych, szklanych kloszy. Obecnie na rynku znajdziemy ogrom propozycji, różniących się kształtem, wielkością i kolorem. Obok klasycznych, półokrągłych żarówek znajdziemy także modele z podwójnym szkłem, wersje wolframowe lub żarówki żeliwne. Warto podkreślić, że modele tego typu są uniwersalne i bez większego problemu dopasowują się do większości dostępnych kloszy, opraw i lamp. Co ciekawe - ich finezyjny kształt jest ozdobą również przy zgaszonym świetle, co z pewnością docenią miłośnicy oryginalnych dodatków i dbałości o najmniejsze detale. 



Artykuł powstał we współpracy z Partnerem

artykuł partnera
Płyta meblowa to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w produkcji mebli oraz różnych elementów wykończenia wnętrz. Dzięki niej nie musisz szukać pasujących modelów mebli do mieszkania - możesz samodzielnie wykonać półki czy potrzebne szafki.
więcej
artykuł partnera
W niektórych przypadkach stary murowany komin znajdujący się w budynku może być efektywnie wykorzystany. Wystarczy dobrać do niego odpowiedni wkład. Jednak to rozwiązanie nie zawsze okaże się skuteczne. Dowiedz się więcej na temat wkładów kominowych i przekonaj się, kiedy można je zastosować.
więcej
artykuł partnera
Decydując się na remont kuchni lub budowę nowego domu, jedno z ważniejszych pytań, na które musimy sobie odpowiedź to: kuchnia otwarta czy zamknięta? Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, dlatego warto wnikliwie przeanalizować swoje potrzeby i styl życia. Przyjrzymy się obu opcjom, aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję.
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.