240 tys. użytkowników
681694 zdjęć, 903220 komentarzy
280 osób online

Jak kupować okna, by nie żałować wyboru

Jak kupować okna, by nie żałować wyboru?


Wybór okien to tylko pozornie prosta sprawa. W bogatej, zróżnicowanej ofercie rodzimych producentów do nabycia są bowiem modele o bardzo różnych parametrach. Jakie okna wybrać, plastikowe, drewniane, a może aluminiowe? Na co szczególnie zwrócić uwagę, podczas wyboru?

Okna zatrzymujące ciepło w domu

Współczesne okna do domu wyróżnia coraz niższy współczynnik przenikania ciepła. Oznacza to cieplejsze wnętrza, a zarazem niższe rachunki za ogrzewanie. Dawniej to właśnie stolarkę okienną i drzwiową winiono za największe straty ciepła. I nie była to ocena zupełnie pozbawiona podstaw. Szacuje się, że tą drogą może uciekać z domu nawet jedna piąta nagrzanego powietrza. A zatem inwestycja w nowe okna to sposób na realne obniżenie wydatków, związanych z dogrzewaniem pomieszczeń.

Jak poznać profile godne uwagi i wydania ciężko zarobionych pieniędzy? Pierwszym kryterium powinna być wartość wspomnianego współczynnika przenikania ciepła. Jego wysokość dla współcześnie sprzedawanych okien nie przekracza 1,1 W/(m2K). Jednak już za kilkanaście miesięcy ma on zostać ponownie obniżony. Rozsądni inwestorzy już teraz wybierają okna, spełniające wyśrubowane normy typowe budownictwu pasywnemu.

- Zachęcamy klientów do zakupu profili i pakietów szybowych, będących inwestycją na lata. To wybór, procentujący zmniejszeniem wydatków na ogrzewanie, ale także przekładający się na komfort termiczny w budynku. Nie mówiąc już o dołożeniu swojej cegiełki do ochrony środowiska - podkreśla przedstawiciel producenta okien Hensfort.

Wraz z popularyzacją ekologii, rośnie świadomość potrzeby mądrych inwestycji budowlanych. Nie ulega jednak wątpliwości, że czynnikiem determinujących większość konsumenckich wyborów, pozostaje mimo wszystko ekonomia. Na szczęście nowoczesne okna udowadniają, że te dwie sfery życia mogą iść ze sobą w parze.

Okna o odpowiedniej kolorystyce

Współczesne profile okienne mogą przybierać dowolny kolor. Producenci oferują klientom szeroką paletę barw, w tym okna dwukolorowe. Takie rozwiązanie kusi, zwłaszcza gdy można je dopasować zarówno do elewacji, jak i aktualnej aranżacji wnętrz. Problem w tym, że zwłaszcza ta ostatnia bywa zmieniana. I to dosyć często. Na montaż nowych okien przyjdzie zapewne poczekać dłużej, zwłaszcza że jakość współczesnych modeli pozwala na ich użytkowanie nawet przez kilka dekad. Dlatego najrozsądniej wybierać okna w stonowanych, a przynajmniej przemyślanych kolorach. Dzięki temu będą integralnym dodatkiem do zmieniających się wystrojów wnętrz.

Do najmodniejszych i zarazem ponadczasowych rozwiązań należą różne odcienie szarości czy niebieskiego. Wyraźniejszym, ale wciąż dosyć zapobiegawczym, pomysłem są ciemne warianty czerwieni. Okna plastikowe często pokrywa się okleiną imitującą drewno, przez co idealnie komponują się z klasycznymi wnętrzami. Wciąż chętnie wybierana jest też kultowa już biel. Warto podkreślić, że współczesne białe ramy lepiej radzą sobie z upływem czasu. I nawet po wielu latach wyglądają świeżo.

Okna dopasowane do warunków otoczenia

Na ścianie południowej warto zamontować okna z szybą, przepuszczającą większą ilość energii słonecznej. To idealny sposób na naturalne dogrzanie pomieszczenia zimą. Budynki znajdujące się w pobliżu przeróżnych źródeł hałasu, należy wyposażać w okna o wysokiej izolacyjności akustycznej. Warto też pamiętać, że w poszczególnych pomieszczeniach mogą, a nawet powinny, znaleźć się profile o różnych parametrach. W ten sposób okna zyskują na funkcjonalności i ułatwiają użytkownikom codzienne życie. Przemyślany zakup to najlepsza gwarancja konsumenckiego zadowolenia.

artykuł partnera
Brak odpowiedniej izolacji termicznej bramy garażowej prowadzi do powstania mostków termicznych, przez które ucieka znaczna część ciepła z budynku. W pewnych sytuacjach warto, a nawet trzeba tego unikać. W jakich? Kiedy należy rozważyć ocieplenie bramy garażowej?
więcej
Artykuł sponsorowany
Gzymsy elewacyjne to nie tylko ozdobny detal, ale prawdziwy architekt charakteru budynku. Te poziome elementy, montowane na fasadach, pełnią podwójną rolę: estetyczną i praktyczną. Swoją historią sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu, a dziś są nieodłącznym elementem zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych projektów architektonicznych.
więcej
Artykuł sponsorowany
Listwy oświetleniowe LED stają się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale prawdziwym game-changerem w kreowaniu atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. Te innowacyjne rozwiązania oferują niezrównane możliwości aranżacyjne, łącząc w sobie estetykę, energooszczędność i wszechstronność zastosowania.
więcej
artykuł partnera
Drzwi zewnętrzne to element domu czy mieszkania, który wybieramy raz na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany i naprawdę udany. Czym kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych i na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
więcej
artykuł partnera
Zabudowa kominka elektrycznego to doskonały sposób na stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wnętrza. Model wbudowany w ścianę nadaje przestrzeni luksusowego charakteru, a dodatkowo może pełnić funkcję grzewczą. Wbrew pozorom, zabudowa kominka elektrycznego nie jest skomplikowana i nie wymaga podłączania do systemu kominowego. Wiele jednak zależy od tego, jakie materiały zostan (...)
więcej
Obserwowane blogi
Funkcja "Obserwujesz blogi" działa wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.